Bolest hlavy je velmi nepříjemný zdravotní problém. Má různé příčiny a také spoustu řešení. Bohužel v těhotenství bychom se některým klasickým postupům, jako je například spásná pilulka, měli raději vyhnout. Ale není nutno si zoufat. I v požehnaném stavu se bolehlav řešit dá a bez následků pro zdraví miminka.
Příčiny bolesti hlavy během těhotenství jsou velmi často podobné příčinám, které nás sužují i jindy. Můžeme je často i jednoduše jmenovat. Jedná se o hluk, stres, únavu, málo pohybu na čerstvém vzduchu, nedostatek tekutin, špatný jídelníček nebo nedostatek spánku. Ve třetím trimestru navíc může ho způsobovat i příliš mnoho spaní. Část obtíží, zvláště na počátku těhotenství je pro změnu spojena s hormonálními změnami, které způsobují to, že se nám ve tkáni hromadí více vody a ta pak například trošku tlačí na nervy v mozku. Není to nebezpečné, ale mezi příjemnosti to určitě nepatří.
Během radostného očekávání bychom na prvním místě měli zpomalit. A to i když chodíme do práce. Naše zdraví a psychická pohoda je pro vývoj miminka nejdůležitější. Takže v práci netrháme stachanovské rekordy, nestresujeme se móresy spolupracovníků či vedení a věnujeme se hlavně své činnosti, kterou stačí vykonávat svědomitě. Doma neměníme po padesáté výbavu dětského pokojíčku, nevybíháme každý den dokoupit nějaké strašně nutné bodíčko ani nepročítáme servery přeplněné informacemi o hrůzném těhotenství a nehodách, které tu či onu budoucí maminku potkaly. Každý den spěme osm až deset hodin, hodí se i malý odpočinek po poledni. Pamatujme na pravidelné procházky a také na správný jídelníček, který dodá tělu trochu více hořčíku. Dodržujme pitný režim, nejlepší je obyčejná voda a minerálky s nízkým obsahem minerálů. Díky tomu nezatěžujeme tolik naše ledviny. Opatrně s kávou a čajem, která nás mírně dehydrují. No a samozřejmě nezapomínejme na kvalitní matraci, protože bolest hlavy občas způsobují problémy s páteří, která je v těhotenství více zatížená.
Výše uvedená prevence většinu potíží vyřeší. Ale samozřejmě někdy problémy přetrvávají. I v takové situaci nemusíme hned sahat po léku, ale můžeme vyzkoušet několik metod, které od bolesti mohou rychle ulevit. Velmi užitečná bývá krátká relaxační koupel v teplé, ale ne horké vodě. Uklidní nás a uvolní svaly. Neměla by trvat déle než patnáct minut. Občas pomáhá také masáž. Sedněme si pohodlně a masírujme tvář jemnými krouživými pohyby od čela ke spánku. Ideální je, pokud nám ještě někdo může navíc namasírovat stejným způsobem krk, od hlavy až k ramenům. Vyplatí se také přejít na chvíli do nějaké dobře vyvětrané místnosti se zataženými závěsy, kde následně čtvrt hodiny v naprostém tichu a izolaci od vnějších rušivých vlivů odpočíváme. Samozřejmě pomocný může být i chladný obklad na čele a nebo miska s teplou vodou, do které si namočíme nohy. Pokud příčinou může být nepohodlné sezení nebo spánek na horší posteli, který mohl nějak více zatížit páteř, můžeme ji trochu protáhnout a uvolnit. Sedněme si pohodlně a nakloňme hlavu doleva. Počítejme do pěti a následně ji nakloňme doprava. Poté ji ještě otočme doleva, počítejme a totéž uděláme i na druhé straně. Úleva by měla být rychlá.
A kdy bychom měli navštívit bez váhání lékaře? Pokud nám jakákoliv domácí metoda nepřináší úlevu. Také v situaci, kdy bolesti hlavy jsou spojené s vysokou teplotou, nevolností, motáním hlavy, problémy s viděním, tuhnutím šíje a nebo když máme pocit že nám ochrnula nějaká končetina. Měřme si také pravidelně tlak a pokud je zvýšený, navštivme doktora. Bolest hlavy vyvolaná vyšším tlakem nás trápí převážně v týlu, objevuje se ráno a občas jí doprovází šumění v uších a podrážděnost.