Ústní vody se převážně skládají z alkoholu, fluoru a různých chemikálií, které jim mění barvu, chuť a vůni. První složka má desinfekční účinky a působí jako konzervant, ale bohužel navíc zbytečně vysušuje sliznici. Fluor je sice potřebný, ale nemělo by se s ním přehánět a najdeme ho ve většině zubních past a asi není nutno říkat, že čím méně chemie tím lépe. Alternativou k prodávaným přípravkům může být výroba vlastní ústní vody.
Jak naznačuje už i název, základní surovinou bude v tomto případě rozmarýn. Tuto bylinu se nejčastěji doporučuje pokud máme nějaké problémy s trávením a nechutenstvím. Používá se při domácí léčbě onemocnění žlučníku a jater. Má mírné močopudné účinky, zvyšuje příliš nízký tlak, zlepšuje tvorbu žluči a žaludečních šťáv. Vůně a chuť této byliny je natolik specifická a výrazná, že již v antických dobách ji lékaři předepisovali během různých depresí a problémů s psychikou. Tato nenápadná rostlinka navíc ještě umí urychlit rekonvalescenci organismu po nějakém závažném onemocnění a pomáhá při rýmách a nachlazení. V domácí kosmetice se používá nejčastěji při péči o vlasy – zvláště pokud se příliš přemašťují a nebo máme hodně velké problémy s lupy.
Asi i holým okem je vidět, že rozmarýn je bylinka opravdu velmi prospěšná. Ale výše uvedené účinky nevysvětlují, proč by měl být vhodný i při domácí výrobě ústní vody. Tam se močopudnost, odstraňování lupů či zvyšování tlaku přeci jen moc nehodí. Jenže mořská rosa (ros marinus – rozmarýn) působí navíc desinfekčně a také velmi účinně odstraňuje nepříjemný zápach z úst… Pro přípravu domácí ústní vody si nejdříve uvedeme do varu přibližně půl litru vody, kterou zalijeme tři lžičky sušené byliny. Nádobu přikryjeme a necháme louhovat půl hodiny. Pak už stačí jen všechno přecedit, ústní vodu uskladnit v lednici a používat podle potřeby (nejčastěji se pusu vyplachuje každé ráno a pak během dne po každém jídle).