Rty promluví o zdraví

Rty patří mezi tradiční symboly smyslnosti. Zvýrazňujeme je, pečujeme o ně, ale celou dobu je považujeme spíše za ozdobu nikoliv za normální orgán, který zároveň může být indikátorem zdravotního stavu. Přitom některé vizuální změny nejsou pouze problém estetický, ale upozorňují na nějaký negativní jev odehrávající se v našem těle.

Vysušené a popraskané rty patří asi k nejčastějším potížím. Převážně nás trápí během příliš suchého nebo horkého či mrazivého počasí. Objevují se ale i v případě, že tělo sužuje horečka a navíc mohou informovat o problémech se žaludeční sliznicí. Naší podvědomou ochrannou reakcí je olizování, bohužel to přináší opačný efekt, než bychom si přáli. Sliny sice na krátkou chvilku rty navlhčí, ale během odpařování se zrychluje vysychání, navíc se mohou objevit i malé prasklinky, které v  některých případech i trochu krvácí. Počasím, ale i například klimatizací, ovlivněné praskání můžeme omezit velmi jednoduše. Existuje spousta pomád a krémů, které vytvoří ochranný filtr, doma si můžeme rty ošetřit například maskou z medu, olivového oleje a ovesných vloček. Pokud nás problém sužuje bez ohledu na počasí, měli bychom zvýšit trochu přísun vitamínu A a B. Pokud ani to nepomůže, raději se poraďme s lékařem.

Dalším problémem bývají bolestivé koutky. Příčiny jejich vzniku jsou různé. Může se jednat o bakteriální infekci, alergii, plíseň, nedostatek vitamínu B, železa či zinku a obecné oslabení imunity. Proto jsou i doprovodným jevem při některých závažnějších onemocněních, jako je například chudokrevnost, cukrovka nebo i HIV. Pokud se objevují příliš často, je lepší vyhledat doktora, který by měl zjistit, co našemu organismu chybí a nebo jestli u nás nezačíná nějaká nepříjemná nemoc. Jestliže se jedná jen o občasný problém, měli bychom jíst trochu více vitamínu B2, omezit pití kávy a pokud možno vyřadit sladkosti a smažená či tučná jídla. Při domácím ošetřování se tradičně používal med (kvalitní, nikoliv supermarketový) a nebo olivový olej. Další babské rady doporučují potírání postiženého místa okurkou, aloe vera či kašičkou ze směsi droždí a mléka.

Vzácnějším, ale asi i nejnepříjemnějším problémem jsou opary. Ty vyvolává virus herpes simplex, kterým se můžeme nakazit při líbání, používání špinavých příborů, ručníků nebo i kostkového mýdla. Občas se aktivizuje ve chvíli, kdy máme oslabenou imunitu či při menstruaci. Opar převážně zmizí sám, pokud nás trápí déle než deset dní, měli bychom vyhledat lékaře. Výskyt onemocnění můžeme výrazně omezit posílením imunity. Domácí léčba je trochu podobná jako u chřipky, může zmírnit některé nepříjemné vedlejší jevy onemocnění, ale převážně musíme počkat, jak se s tím popere náš organismus. Zarudlé místo a vřídky nesmíme škrábat, riskujeme tím rozšíření oparu. Mezi tradiční babské rady patří potírání postiženého místa heřmánkovým odvarem, někdo nedá dopustit na trošku soli nanesené na místo, kde se teprve opar klube (už ne na puchýřky). I v tomto případě se doporučuje med, oblíbený bývá i česnek, cibule, citron, aloe vera a jablečný ocet.