Rýmovníkový sirup za studena

Čerstvý rýmovník vhodný na sirup vyráběný za studena - nevařený, credit Pixabay by Nanoray24

Rýmovník citronový, latinsky Plectranthus amboinicus je docela nenápadná rostlina, příbuzná s našimi hluchavkami, která se čím dál tím častěji objevuje v českých domácnostech. Lidé ho pěstují jako přírodní repelent, který docela úspěšně odrazuje hmyzí návštěvníky před návštěvou našich domácností, koření, které dokáže velmi příjemně obohatit chuť mnoha pokrmů a také pro jeho léčivé účinky. Konec konců i český název této exotické rostliny docela jasně naznačuje, k čemu se asi u nás obvykle používá. Při léčbě rýmy můžeme sáhnout po jejích čerstvých lístečcích, ale rozhodně stojí za to mít po ruce i domácí rýmovníkový sirup.

Účinky rýmovníku citronového

Rýmovník se původně používal hlavně jako koření, které jídlům přidávalo specifickou chuť a také pomáhalo trávit těžší jídla. Pak si lidé navíc všimli, že jeho vůně má odpuzující účinky na hmyz a navíc intenzivní aroma dokáže uvolňovat ucpaný nos a dutiny. Vědci zjistili, že rýmovník, podobně jako například tymián, obsahuje léčivé silice thymol a karvakrol, které mají prokazatelně antibakteriální a protizánětlivé působení. Lístečky rýmovníku pomáhají při nepříjemném kašli, jejich aroma navíc zmírňuje bolesti hlavy, pomáhá lépe dýchat a také může usnadnit usínání. Čaj i sirup mají osvěžující a povzbuzující účinky, zlepšují trávení a mohou mírně snižovat krevní tlak i cholesterol.

Recept na nevařený rýmovníkový sirup

Pro přípravu rýmovníkového sirupu si nachystáme přibližně padesát lístečků, vyvařenou sklenici, sklenku cukru a jeden citrusový plod. Hodí se citron, limetka nebo pomeranč, výběr záleží čistě na chuti každého z nás. Hlavní léčivé účinky sirupu dodá rýmovník, citrus je tam hlavně pro chuťový efekt. Listy opláchneme a rozsekáme nožem na malé kousíčky nebo rozmixujeme. Pokud je citrusový plod důvěryhodného bio původu, tak ho jen pořádně omyjeme a nakrájíme na plátky. Pokud je z normálního obchodu, nebo nevěříme tomu, že ho zemědělci nestříkali nějakou chemií, tak ho nejdříve oškrábeme, pak velmi pečlivě umyjeme a nakonec také pokrájíme. Do sklenice posupně vrstvíme listy, cukr a plátky vybraného citrusu. Nakonec vše zalijeme převařenou vodou tak, aby poslední vrstva cukru byla úplně zakrytá. Zavíčkujeme a odložíme na týden až dva. Jednou denně nádobu trochu protřepeme. Nakonec stačí už jen rýmovníkový sirup přecedit a rozlít do připravených lahviček. Uchováváme v chladném a tmavém místě. Při nachlazení podáváme dětem dvě lžičky denně, dospělým můžeme dát dvě lžíce. Pozor, sirup neužíváme před spaním.