Jedním ze symbolů korejské kuchyně je salát kimchi (vyslovuje se kimči). Jedná se o kvašenou pochoutku skládající se hlavně z čínského zelí, která se díky oblibě asijské kuchyně stává čím dál tím populárnější i v naší zemi. Kimchi je navíc zajímavé i ze zdravotního hlediska. Podle odborníků z renomovaného časopisu Health patří mezi pět nejzdravějších potravin na světě.
Co se ukrývá v kimchi
Za své léčivé vlastnosti vděčí kimchi nejen výběru surovin, ale také způsobu přípravy čili fermentaci. Má velmi vysoký obsah vitamínu C a k tomu obsahuje větší množství vitamínů A a B. Z minerálů je výrazně zastoupen vápník a železo. Ze zdravotního hlediska je velmi zajímavá přítomnost fytoncidů. Tyto léčivé přírodní látky omezují množení mikroorganismů a laicky by se daly označit za přírodní antibiotikum. Díky mléčnému kvašení je v kimchi také vysoký obsah takzvaných zdravých bakterií, které pomáhají udržovat naši trávicí soustavu v dobré kondici. Pomáhá jim v tom také nemalá dávka vlákniny a acetylcholin, který urychluje odstraňování škodlivých látek z našeho organismu. No a samozřejmě nemůžeme zapomenout na izotiokyanáty, které kromě antibakteriálních a antioxidačních vlastností by měly účinkovat i jako prevence proti vzniku určitých druhů zhoubného bujení. Pravidelná konzumace kimchi zlepšuje celkové fungování oběhové soustavy. Podle některých vědeckých výzkumů má také zvyšovat odolnost organismu na chřipku a to včetně její ptačí verze.
Recept na kimchi
Příprava doma není nijak náročná a naprostou většinu surovin se i v naší zemi dá sehnat bez větších problémů. Jedinou výjimkou je korejské chilli gochugaru, které lze koupit u některých vietnamských prodejců nebo v obchodech specializujících se na asijskou kuchyni. V nouzi ho ale můžeme nahradit smícháním chilli se sladkou paprikou. No a nyní se podívejme už přímo na recept nebo možná spíše na jakousi základní variantu receptu, protože kimchi si téměř každá korejská domácnost připravuje trošku jinak.
Nachystáme si přibližně kilogram čínského zelí, jednu střední mrkev, kousek bílé části pórku, čtvrtku jablka, jednu menší cibuli, čtvrt bílé ředkve, tři stroužky česneku, lžičku nastrouhaného čerstvého zázvoru, půl sklenky gochugaru, sůl, rybí omáčku, rýžovou mouku (nebo solamyl) a cukr. Z velmi pečlivě umytého čínského zelí odřízneme spodní část košťálu, pak je podélně rozřízneme na čtyři části a naporcujeme na kusy. Namočíme je na dvacet minut do studené vody, slijeme, necháme okapat a smícháme s dvěma vrchovatými polévkovými lžícemi soli. Mrkev pokrájíme na nudličky, pórek na malé kousky, cibuli s česnekem jemně nasekáme, jablko s ředkví nakrájíme na kostičky.
Vše až na zelí smícháme a případně ještě na hrubo rozmixujeme. Lžíci rýžové mouky svaříme s přibližně půl sklenkou vody, ochutíme zarovnanou lžící cukru, necháme částečně vychladnout. Vmícháme půl sklenice gochugaru (pokud se bojíme pálivosti, můžeme dát na poprvé jen čtvrt sklenky), nasekanou zeleninu a lžíci až dvě rybí omáčky (někdo ji nahrazuje sojovou). Smíchanou pastu spojíme s čínským zelím, velmi pečlivě promícháme a napěchujeme syrové kimchi do sklenic tak, aby nám zůstaly volné přibližně dva centimetry pod okrajem. Necháme dva dny kvasit v pokojové teplotě, pak je přemístíme do lednice. Úplně ideální by kimchi mělo být po týdnu až čtrnácti dnech. Podáváme jako salát nebo zobeme jen tak.