Sedm tipů na rýmu při nachlazení u dětí

Chladnější roční období s sebou zákonitě přináší zvýšený výskyt různých zdravotních problémů. Asi nejčastější je klasické nachlazení, které doplňuje většinou rýma a případně také kašel. U dětí je výskyt obzvláště častý, ale většinou nejde o závažný zdravotní problém. Jen o nepříjemnost, kterou řešíme přibližně klasický týden. A na těch těžkých sedm dní je zde sedmero užitečných tipů.

1. Při spaní dítěti zvedneme hlavičku, aby ho rýma nebudila a mohl svobodněji dýchat – „hleníky“ budou samy vytékat. Nedáme mu ale velké množství polštářů, spíše nadzvedneme matraci (i když tam můžeme využít polštář – jen pod matrací a ne na ni) nebo přímo dvě horní nohy postele.

2. Dítko hodně napájíme. Díky velkému přísunu tekutin se hleny rozředí a lépe budou z nosu vytékat. Tekutiny dodáváme také různými řídkými polévkami a jako nápoje vybíráme minerální vodu bez bublinek a různé bylinkové a ovocné čajíky. Pokud možno je obohacujeme vitamínem C  (pravý malinový sirup či citron), abychom pomohli zvýšit imunitu a posílit organismus v boji proti nachlazení.

3. V dětském pokoji a místnostech, kde nachlazený drobeček přebývá by neměl být příliš suchý vzduch. V zimních měsících, kdy nám jede topení, stačí na ně dát mokrý ručník. Pokud je to nedostatečné, můžeme použít i nějaký klasický rozprašovač na květiny. Případně dáme nádobu s vodou na noc blízko hlavy nemocného (ale tak, aby ji nepřevrhl).

4. U trochu starších dětí můžeme  používat při nachlazení a rýmě nosní kapky. U miminek do jednoho roku výběr konzultujeme s lékařem a nic si „nepředepisujeme“ sami. Ale ani u těch starších s jejich užíváním nepřeháníme. Kapeme maximálně třikrát denně, abychom nepoškodili sliznici.

5. Pokud naše dítě není alergické, můžeme využít různé silice (tea tree, eukalyptus, borovice) a nebo odvary z heřmánku či tymiánu. Může je inhalovat, ale to je pro mrňousy většinou dost nepříjemné. Úlevu při rýmě a nachlazení přináší i nakapání silic na mokrý ručník, který necháváme pro zvlhčení odpařovat. Také ho prostě místo ve vodě můžeme namočit v aromatickém bylinkovém odvaru.

6. Nosánek usmrkance ošetřujeme co nejjemnějším způsobem. V dnešní době asi nejvíce kralují papírové kapesníky. U nejmenších dětí můžeme používat i odsávačku, ale pozor abychom díky její velké pohodlnosti nezapomněli naučit robátko smrkat. Pokud je nosánek odřený, natřeme ho majoránkovou mastí. Je možno užít i jiný jemný mastný dětský krém či obyčejnou vazelínu. Ale majoránka je ověřená a velmi účinná. Pokud jsou hleny zatuhlé a nejdou ven, můžeme jemně nakapat dvě tři kapky mořské vody či fyziologického roztoku.

7. Pokud se při nachlazení trochu starších dětí objeví nízká horečka a nezmizí do dvou dnů, tak raději navštívíme lékaře. U nemluvňat a nebo v případě vysokých teplot vůbec nečekáme. U nízké teploty nám dobře pomohou bylinné čaje z lipového či bezového květu.