Tuto rostlinku, která podle pana Karafiáta vyroste na místě, kde zemřel svatojánský brouček, zná asi každý. Ale většinou ji považujeme jen za nějaký plevel či v nejlepším případě barevnou ozdobu našich trávníků. Přitom sedmikráska chudobka je jednou z tradičních léčivých bylinek, které využívá lidová medicína a najdeme ji i v různých homeopatických přípravcích.
Květy této nenápadné, ale přitom velmi hezké rostliny, obsahují saponiny, silice, třísloviny, flavonoidy, vitamíny (převažuje C) a minerály (významně je zastoupen draslík, vápník, fosfor a hořčík). Všechny tyto látky dohromady vytváří docela účinnou kombinaci, která působí proti zánětům a dokáže pomoci v odkašlávání. Tradičně se chudobka používala při různých onemocněních horních cest dýchacích (obzvláště při problémech s průduškami) a také proti kvasinkám Candida. Lidová medicína doporučuje sedmikrásku také k odstranění nadměrného množství kyseliny močové z těla, což mohou ocenit všichni, které trápí dna. Bylinku můžeme sbírat od dubna do srpna.
A co se dá ze sedmikrásek vytvořit za léčiva v domácích podmínkách? Základem je samozřejmě úplně jednoduchý čaj, který může pomoci při suchém kašli a doporučuje se také při detoxikaci organismu, při problémech s metabolismem nebo jako močopudný prostředek. Jednu lžíci usušených květů (a nebo dvě lžíce čerstvých) zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a následně necháme deset minut louhovat. Podává se pak třikrát denně po jednom šálku. Pro zesílení účinku při nachlazeních ji můžeme samozřejmě mírně osladit medem.
Zevně se chudobka dá využít také. Obklady přikládáme na různé hůře se hojící rány, odřeniny, opařeniny, omrzliny, ale i na bolavé klouby a svaly. Příprava je téměř stejná, jako u čaje, jenom musíme zdvojnásobit množství drogy a pak samozřejmě vzniklou tekutinu nepijeme, ale necháme jí nasáknout připravený obklad. Na modřiny se tradičně přikládaly rozdrobené čerstvé kvítky, které pomáhaly v rychlejším vstřebání sražené krve.
Do zásoby si můžeme nachystat i sirup ze sedmikrásky, který se nám pak může hodit jako dobrý a plně přírodní lék proti kašli. Budeme potřebovat dvě sklenice kvítků této drobné rostlinky, které promícháme s půl druhou sklenicí cukru a odložíme na přibližně dvanáct hodin nebo prostě přes noc. Po uplynutí této doby slijeme do sterilně čisté láhve sirup, který se nám vytvořil a uložíme ho do lednice, kde by měl vydržet tři až čtyři měsíce. V případě nemoci podáváme jednu lžíci třikrát denně.
Samozřejmě i u bylinných léků je důležité jejich užívání raději konzultovat s lékařem, zvláště pokud se jedná o děti a těhotné ženy. Pokud budeme mít sedmikrásku povolenou, není problém ji využít také v kuchyni. Dá se je přidávat do polévek a omáček jako koření a nebo si z nich můžeme udělat falešné kapary (podobně se dá použít i lichořeřišnice). Dvě hrsti mladých, nerozvinutých kvítků prosypeme lžící soli a odložíme na čtyři hodiny. Poté přilijeme sto dvacet mililitrů octa, zamícháme, uvedeme do varu a povaříme pět minut. Hotové falešné kapary dáme do malých, sterilně čistých, skleniček, zavíčkujeme a před použitím je necháme uležet po dobu dvou týdnů.