Hlavně na jaře dokáže tak zvaná senná rýma potrápit nemalou část populace. Reakce nosní sliznice podrážděné různými alergeny může mít různou intenzitu. Většinou se projevuje silnou a vodnatou rýmou (dá se říci, že nám doslovně teče z nosu), nos nás svědí a máme pocit, že je ucpaný, často se objevuje i slzení a zarudlé oči. Pokud nás senná rýma trápí, je rozumné navštívit alergologa, aby určil přesné příčiny, co ji u nás vyvolává. V mnoha případech nám může pomoci i domácí léčba, která problémy pomáhá snížit nejen pomocí bylinek, ale i správným přístupem k potenciálním rizikům či různými triky.
Obecně se doporučuje pít různé bylinkové čaje, které příznaky alergie výrazně snižují a regulují hladinu histaminu. Velmi dobrý je tymián – sklenička tymiánového čaje denně může působit i jako částečná prevence proti senné rýmě. Také se doporučuje heřmánek, který se podává nejen ve formě čajů, ale také jako inhalace, která uleví nosním dírkám ucpaným rýmou. Mátový a zázvorový čaj nám mohou pomoci také. Problém s bylinkami je jen v tom, že na některé mohou být lidé trpící sennou rýmou… alergičtí. Proto je rozumné před přírodní léčbou ji pořádně probrat s lékařem, abychom si místo vyléčení příznaky ještě nezesílili.
A jaké existují další metody domácí léčby senné rýmy, při kterých se nepoužívají bylinky a léky? Dá se říci, že nejlepší léčbou je prevence. Pokud máme tento zdravotní problém, vyhýbejme se místům, kde je největší koncentrace pylů, na které jsme alergičtí. Je rozumné také sledovat pylové předpovědi. V nejnebezpečnějším období je rozumné chodit na procházky těsně poté co spadne rosa nebo po dešti. Pokud musíme jít na zahradu nebo do místa s velkým množství alergenů, rozumné je používat roušku, rukavice a brýle. Po návratu z každé jarní procházky bychom se měli převléci, použité oblečení dáme do praní a pořádně omyjeme část těla, která byla venku odkrytá. Doporučuje se pravidelně jíst česnek – přibližně tři stroužky denně. Během rýmy může pomoci potření nosních dutin troškou kosmetické vazelíny. Mnoha lidem také pomáhá zvýšená konzumace citrusů a jejich čerstvé šťávy promíchané s medem, ale pozor, na tyto plody i na med má bohužel mnoho lidí alergii. Silné svědění či případnou bolest může omezit pravidelné kloktání skleničky teplé vody se solí dvakrát denně.