Konzumace sezamových semínek, ať už je to v podobě oleje, přímo semen nebo různých pochutin vyrobených z pasty, má blahodárný vliv na lidské zdraví. A není divu. Tento malý přírodní zázrak je doslovně nabitý zdravím a tělu dodá nepřeberné množství vitamínů, minerálů a antioxidantů. Účinky sezamu můžeme využít i zevně – čili při domácí péči o pleť.
Panenský sezamový olej velmi dobře pečuje o suchou pokožku. Můžeme ho rovnou vtírat, ale ještě lepší bude, když si vyrobíme pleťovou masku, která nám kůži skvěle hydratuje a také jí zajistí hebkost a elasticitu. Ve vodní lázni si rozpustíme dvacet gramů pravého včelího vosku a vmícháme do něj pět lžic sezamového oleje tak, aby se nám obě suroviny dokonale spojily. Po vychladnutí naneseme masku na obličej, necháme deset až patnáct minut působit a pak ji opláchneme.
Sezamová semínka v sobě obsahují větší množství zinku a také organickou sloučeninu sezamol. Tyto dvě látky mohou pomoci očistit pleť a také jsou v mnoha případech dobrým spojencem při boji s akné. K tomuto účelu si lze vyrobit doma skvělý peeling ze sezamových semínek a medu (pokud možno by to měl být kvalitní výrobek od včelaře a ne dovážená směska žluté cukrové vody, kterou prodávají v supermarketech). Poměr je jedna ku jedné (na očistu by mělo stačit po dvou lžících obou surovin), vše pořádně promícháme a jemnými pohyby vmasírujeme do kůže. Pokud máme hodně jemnou pleť, rozumnější je semínka před smícháním co nejvíce rozdrtit, dát trochu méně medu a přidat jednu až dvě lžíce mléka. V obou případech peeling oplachujeme vlažnou vodou.
A do třetice všeho dobrého můžeme tonizační a hydratační vlastnosti sezamu použít i proti celulitidě. Je to velmi snadné. Dvakrát týdně po koupeli si smícháme tři lžíce nadrcených sezamových semínek se lžičkou citronu (pozor, tato metoda není vhodná pro ty, co mají na účinky citrusových plodů alergii) a směs podobně jako při peelingu proti akné vmasírujeme do kůže na stehnech a pozadí. Na konec vše opláchneme vlažnou vodou.