Šilhání je vada zraku, při které obě oči spolu špatně spolupracují a jedno se dívá jinam než to druhé. Efektem je převážně zastřené nebo dvojité vidění. Oko, které má problém se zaměřením se může pohybovat dovnitř, což je nejčastější, ale také i ven a nebo i nahoru a dolu. U dětí je šilhání převážně docela snadno léčitelné.
O šilhání se v domácnostech dost často začíná mluvit už brzy po narození malého dítěte. Ale u miminek se tento jev může objevit a nemusí znamenat nějaký závažný zdravotní problém. Do tří měsíců se kojenci učí zaostřovat a díky tomu můžeme pozorovat, jak mu očička trochu „plují.“ Důvod ke znepokojení nastává až po kvartále, kdy již může jít o nevyrovnanost očních svalů nebo přepracovanost jednoho oka. To totiž může „pracovat“ za druhé, které je buď dalekozraké nebo krátkozraké. V takové situaci je už nutno navštívit odborníka a začít s léčbou problémů, protože ten se později bude zesilovat.
Mezi asi nejčastější příčiny šilhání patří výše zmíněná vada zraku. Ale tento problém může být i vrozený, vliv má samozřejmě také dědičnost. Objevuje se i jako vedlejší efekt nějaké závažnější nemoci, poškození nervového systému a někdy i jako důsledek úrazu či otravy. U dětí bychom měli také zpozornět vždy, když si začínají blíže přisedávat k televizi, hračky přikládají až k hlavičce, anebo když zjistíme, že při pozorování vzdálenějších objektů neustále mhouří oči. Vše může mít vliv a vše by měl vyšetřit odborník. V případě šilhání může nám lékař položit otázky, jak dlouho již tento jev pozorujeme, jak probíhal porod a také případně různé nemoci, které miminko prodělalo.
Přesná léčba šilhání u dětí samozřejmě závistí na diagnóze, jakou doktor určí. Je nutno se navíc připravit, zvláště u nejmenších, že vyšetření nebude procházka růžovým sadem, protože drobečci se hemží, neposlouchají, pokyny vykonávají po svém atd. Asi nejčastějším výsledkem návštěvy lékaře, je při méně závažném problému předepsání brýlí, které později upravují vadu zraku (pro drobečka je to na začátku spíš hračka, ale rychle si na ně zvyká, protože pozná, že vidí lépe). Dítě má zakryté „silné“ neboli správně fungující oko a je nuceno při sledování světa používat jen to „línější“ a tím ho posilovat. Také bývá individuálně určen seznam různých cviků (například sledování prstu), které bude nutno pravidelně s dítětem vykonávat.
Léčba není nijak náročná, dítě ji převážně velmi dobře snáší a problém je většinou vyřešen již během několika měsíců. Samozřejmě ale je možné, že příčiny jsou výrazně závažnější a nebo „posilování“ nepomůže. V takovém případě se může jednat o svalový defekt a ten bohužel bude asi řešit až chirurgický zákrok. Jedno je ale obecně velmi důležité. Dětem se správné vidění vytváří do šestého roku života a po desátém roce již se šilhání obecně velmi špatně léčí. Takže rozhodně bychom při sebemenším podezření neměli odkládat návštěvu u očaře.