Sirup z jeřabiny

Zralý trs jeřabin vhodný na usušení nebo na přípravu léčivého sirupu, kde recept je opravdu jednoduchý

Obklopuje nás spousta různých rostlin, které většina lidí považuje jen za potěšení pro oči. Mezi ně částečně patří i jeřabiny, jejichž červené bobulky máme automaticky spojené s příchodem podzimu a prvními dětskými korálky. Ale ve skutečnosti květy i plody tohoto stromu patří mezi tradiční přírodní léky. Z bobulí si mimo jiné můžeme připravit i chutný a zdravý sirup.

Účinky jeřabiny

Jeřabiny obsahují velké množství vitamínu C, kromě toho v nich najdeme i vitamín A, E, K a P. Z minerálů je zde zastoupen hořčík, měď, draslík a sodík. Pro zdraví jsou důležité i antyokyany, které částečně působí i jako prevence proti vzniku rakoviny. V lidové medicíně se jeřabiny využívaly jako lék na různé potíže s ledvinami a žlučníkem. Pomáhají i při problémech s trávicí soustavou, poruchách štítné žlázy, zvýšeném krevním tlaku. Ovoce se tepelně zpracovává, protože syrové bobulky obsahují kyselinu parasorbinovou, která může způsobit žaludeční potíže. Také si musíme dávat pozor při sběru, protože existuje i nejedlá varianta jeřabin. Rozeznat jednotlivé druhy lze celkem jednoduše. Listy jedlých jsou od stonku až do poloviny hladké, nejedlých pro změnu zubaté a jejich plody mají velmi trpkou a nepříjemnou chuť (přímo jedovaté nejsou, jen nedobré – jejich chuť částečně redukuje mráz).

Léčivý recept

Recept na sirup z jeřabiny je velmi jednoduchý. Připravíme si jeden kilogram očištěných a opláchnutých plodů, který pečlivě rozmačkáme v hrnci. Vše zalijeme litrem vody a rozmícháme s půl kilogramem cukru. Směs dáme na sporák a na středním plameni za občasného míchání vaříme přibližně půl hodiny. Nakonec už jen sirup přecedíme a horký přelijeme do vyvařených lahví nebo sklenic. Sirup můžeme pít jen tak rozmíchaný s vodou a nebo ho přidáváme po lžičkách do klasického či bylinkového čaje. Stejně jako u všech přírodních léků je i zde doporučena zvýšená opatrnost u těhotných i kojících žen a u dětí. Ve všech těchto případech a také při dlouhodobější konzumaci nebo pokud pravidelně jíme nějaké prášky, bychom se raději měli zeptat lékaře, jestli v našem případě jeřabiny nemohou vyvolat nějaké potíže.