Šťáva ze syrového zelí je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů i dalších cenných látek. Udržuje v dokonalém pořádku náš trávicí systém a mimo jiné i díky tomu velmi pomáhá zlepšovat celkovou obranyschopnost organismu. S odšťavňovačem je její výroba velmi snadná, ale můžeme si ji doma připravit i když tento přístroj nevlastníme.
Bohužel bez elektrických přístrojů se úplně neobejdeme, přinejmenším pokud chceme, aby výsledek stál za to a byl ekonomicky i ekologicky smysluplný. Potřebujeme alespoň mixér. Pak si ještě musíme vybrat nějakou hezkou hlávku zelí. Měla by být pokud možno co nejpevnější. Hodně volných listů a měkkost může naznačovat, že rostla v půdě s vysokým obsahem dusičnanů – což samozřejmě při zpracovávání syrové zeleniny není pro zdraví to nejlepší. Velikost vybíráme podle toho, kolik šťávy chceme najednou připravit. Počítáme s necelými třiceti deky na skleničku.
Před přípravou ještě odstraníme košťál (ten nevyhazujeme, dáme si ho syrový jen tak, jako další vitamínovou bombu) a zelí nakrájíme na menší kousky. Nemusíme ho sekat nadrobno, stačí jen zmenšit, aby si s ním mixér poradil. Na třicet deka zelí přilijeme sklenici studené vody a vše rozmixujeme tak, aby nám vznikla kašička, ve které ještě můžeme pozorovat malé kousky zeleniny – ve většině případů by mixování nemělo trvat déle než dvě minuty. Nyní už jen stačí tekutinu přecedit (stačí přes síto, ale ti, co mají rádi čirou tekutinu, by měli spíše použít gázu) a čerstvá šťáva ze zelí je hotova.
Takto připravenou šťávu můžeme nechat i zkvasit, což ještě zesílí její léčivé vlastnosti. Musíme jen při mixování dát o polovinu více vody a na kilo zelí přibližně ještě půl lžičky soli. Rozmixovanou kašičku pak nalijeme do vyvařených sklenic, necháme na vrchu trochu prostoru, zavřeme je a dáme kvasit v pokojové teplotě aspoň na čtyři dny (pokud jsme trpěliví, tak týden či dva kvašené šťávě určitě neuškodí). Nápoj cedíme až před konzumací. To co nevypijeme najednou, uskladníme do lednice, kde by otevřená kvašená šťáva ze zelí měla vydržet ještě pět dnů až týden.