S rostoucím výskytem infikovaných klíšťat roste i zájem o informace, jestli existuje možnost přírodní léčby nemocí, které tito nepříjemní paraziti způsobují. Smutnou zprávou je, že bohužel nějaký dokonalý přípravek, o kterém by moderní medicína nevěděla a který by nás dokázal zbavit problémů s infekcí, neexistuje. Ale to neznamená, že jsme v boji s boreliozou odkázáni pouze na antibiotika. Například taková štětka lesní, či přesněji tinktura nebo čaj z této byliny, nám může s léčbou onemocnění trochu pomoci.
Krátce o štětce
Využití štětky lesní v medicíně sahá až do antických časů. Záznamy o této bylině najdeme ve spisech Dioscorida, při léčbě ji ráda využívala i Hildegarda z Bingenu známá také jako Sibyla Rýnská. Ale tehdy ještě lékaři neměli mikroskopy a o nějaké borelióze nikdo nic nevěděl. Bylina se čirou náhodou doporučovala při revmatických potížích a bolestech kloubů, které jsou přitom jedním z obvyklých příznaků tohoto onemocnění. Také ji lékaři podávali při problémech s kožními skvrnami i lišejem, proti oparům, žaludečním vředům a na celkové posílení imunity. Podle moderních výzkumů štětka lesní obsahuje antibakteriální i antivirotické látky, působí proti zánětům, je močopudná, zlepšuje trávení, urychluje metabolismus a má hepatoprotektivní účinky. Po štípnutí klíštětem ji můžeme podávat preventivně ještě před začátkem antibiotické léčby, po jejím zahájení je rozumnější jakékoliv užití konzultovat s lékařem. Po vyléčení boreliozy ji můžeme využít pro zlepšení regenerace organismu a obnovu obranyschopnosti.
Tinktura ze štětky lesní
Mezi nejčastější domácí léky proti borelióze patří tinktura ze štětky. Její příprava je celkem snadná. Budeme potřebovat sto gramů rozdrobené usušené drogy, které zalijeme v tmavé sklenici půl litrem potravinářského lihu rozředěného na čtyřicet procent (lze použít i jinou čirou pálenku). Necháme macerovat mimo přístup světla dva týdny. Obden sklenici jemně protřepeme. Po čtrnácti dnech přecedíme hotovou tinkturu do lahviček. Podává se deset mililitrů třikrát denně rozředěné ve sklenici vody přibližně půl hodiny před jídlem (u prodávaných léků se držíme doporučeného dávkování z přiloženého letáku, protože koncentrace může být jiná, než u tinktury vyrobené doma.)
Odvar ze štětky
Kromě tinktury (a podle doporučení některých léčitelů můžeme i souběžně s ní) se také připravuje bylinkový čaj neboli odvar. V tomto případě zalijeme lžíci nasušené drogy do malého hrnce, zalijeme necelou dvou deci vody, uvedeme do varu a necháme jemně probublávat asi pět minut. Přecedíme a necháme trochu vychladnout. Čaj pijeme vlažný třikrát denně.