Střevní chřipka navzdory svému názvu s tou klasickou chřipkou moc společného nemá. Jedná se o nemoc postihující naši trávicí soustavu, kterou převážně vyvolávají rotaviry. Léčit se de facto příliš nedá a během tří až pěti dnů převážně sama ustoupí. Přesto ale můžeme využít různá doporučení či babské rady, díky kterým se průběh střevní chřipky zmírní.
Příznaky a průběh
Za část svého názvu vděčí střevní chřipka pravděpodobně prvním příznakům, které provází i začátek chřipky. Nemocný je většinou dost unavený, může mu skočit rychle vysoká teplota a také se občas objevuje zimnice nebo bolesti hlavy. Tyto symptomy ale záhy doplní bolení břicha a silné vodnaté průjmy. Teplota a jiné chřipkové příznaky převážně během jednoho dne zmizí, průjmy nebo bolesti břicha přetrvávají obvykle ještě další dva až čtyři dny. U velmi silného průběhu střevní chřipky se může objevit i zvracení, v slabší podobě spíše stále cítíme lehkou nevolnost a oslabení. Vodnatou stolici dokážeme udržet většinou pod kontrolou.
Rady a doporučení
Jak už je napsáno v úvodu, střevní chřipku si musíme trochu protrpět, protože léčit se nedá. Ale pokud dodržíme pár základních postupů, můžeme větší část nemoci prožít výrazně snesitelněji. Základem je úprava jídelníčku, který by měl být pokud možno co nejlehčí a nejstravitelnější. Někteří odborníci dokonce doporučují první den nemoci hladovku a jen dodržování dostatečného pitného režimu. Vyhýbáme se šťávám, limonádě, kávě a různým aromatickým, syceným či slazeným nápojům s chemickými barvivy. Nejlepší je pít neperlivou vodu nebo bylinkové čaje, jako je například mátový nebo zázvorový. Další den můžeme vyzkoušet vařenou až rozvařenou rýži, dušenou mrkev a trochu bílého pečiva (jen by nemělo být příliš čerstvé). Třetí a další dny, když už střevní chřipka začíná ustupovat, můžeme jídelníček trochu zpestřit, ale je lepší se vyhnout polotovarům, příliš pikantním jídlům, nadýmajícím potravinám, smaženému a sladkostem.
Mezi domácí doporučení neboli babské rady patří každodenní popíjení skleničky vody s rozmíchanou lžící kvalitního jablečného octa. Někteří léčitelé zase doporučují do vody nepřidávat ocet, ale malou špetku cukru, soli a trošku citronové šťávy. V prvním až druhém dni je lepší se ovoci vyhnout, ale v dalších mnoha lidem urychluje rekonvalescenci popíjení brusinkové šťávy nebo domácího jablečného kompotu (dvě oloupaná jablka rozčtvrtíme a a rozvaříme s troškou skořice a cukru). Mezi další ovoce, které při střevní chřipce může přinést úlevu a zároveň nás dobře zasytit, patří banán nebo borůvky. Od druhého až třetího dne nemoci je rozumné začít obnovovat zdravou bakteriální kulturu v žaludku pravidelným pojídáním kvalitních bílých jogurtů. A jedna důležitá rada na konec. Zbavme se všeho škodlivého a snažme se nezastavovat průjem různými léky (samozřejmě pokud musíme vyjít na delší dobu z domu či do práce, tak se medikamentům asi nevyhneme). Naše tělo se potřebuje vyčistit, a když mu to budeme znemožňovat, střevní chřipka potrvá déle a bude mít horší průběhstř.