Konstantní pocit sucha v ústech, odborně nazývaný xerostomie, může mít mnoho různých příčin. Některé jsou docela banální, ale občas může být dokonce symptomem nějaké závažnější nemoci. Proto bychom tento pocit neměli úplně podceňovat. Pokud sucho v ústech přetrvává po dobu více dnů, bez ohledu na to, co děláme, je lepší vyhledat odborníka, který pak provede příslušné testy a vyšetření.
Trocha obecné teorie
Jak už je napsáno v úvodu, příčiny sucha v ústech mohou být různé. Mezi nemoci, které které doprovází tento symptom, stojí za zmínku rozhodně cukrovka, plíseň v ústní dutině, některé alergie nebo nedostatečný příjem určitých vitamínů či minerálů. Také může být následkem užívání léčiv. Nejčastěji tento nepříjemný pocit vyvolávají močopudná léky, různé druhy antihistaminik, antidepresiv a také některé medikamenty proti vysokému tlaku. Jedna z příčin může být i relativně banální, i když v dlouhodobém horizontu také neznamená pro náš organismus nic dobrého. Sucho v ústech mají totiž, zvláště během teplých letních období, lidé, kteří nedodržují správný pitný režim a jejich tělo je odvodněné. No a samozřejmě s tímto problémem se velmi často potýkají kuřáci.
Jak sucho v ústech řešit
Kromě konzultace se specialistou si na začátku trochu můžeme pomoci i sami. Pokud je hlavní příčinou odvodnění, tak je rada snadná. Potřebujeme začít pít a to pravidelně během celého dne. Můžeme s sebou stále nosit láhev vody a upíjet pár hltů každou čtvrt až půl hodinu. Tvorbu slin také lze povzbudit cucáním kostek ze zmrzlé ovocné šťávy, žvýkáním petržele či celerové nati a také pomohou některé bonbony či žvýkačka. Ale u těch dvou posledních si raději dávejme pozor na to, abychom si vyháněním jednoho problému nezpůsobili jiný. Také je rozumné do momentu zmizení či minimalizace potíží co nejvíce omezit popíjení kofeinu – týká se to i velkých množství čaje a limonád. Vhodná je i častější konzumace hodně vodnatého ovoce i zeleniny (jako například melounů, okurek nebo citrusů).
Kloktání a hygiena
S pocitem sucha v ústech nám může také do jisté míry pomoci kloktání šalvějového nálevu. Ten připravíme ze lžičky sušené bylinky zalité sklenicí vroucí vody. Tu necháme louhovat pod pokličkou deset minut a pak ji přecedíme. Zastánci přírodní léčby doporučují také kloktání heřmánkem nebo zázvorem. Při potížích také musíme pečlivěji dbát o hygienu v ústní dutině. Není naškodu zajít na konzultaci za zubařem či dentálním hygienistou a probrat, jak jsme na tom se zuby a dásněmi. Následně by se nám ještě měl podívat na kvalitu kartáčku a také na naši zubní pastu či ústní vodu. I ty někdy mohou způsobovat potíže, zvláště pokud jsou s alkoholem a nebo mají silně bělící účinky.