Sušená cuketa

Rozkrojená čerstvá cuketa na trávě - credit Pixabay by congerdesign

Jedním ze zajímavých a navíc docela praktických způsobů, jak můžeme uchovat velkou úrodu cuket na podzim, zimu a jaro, je sušení. U nás tato metoda není nějak moc populární. Cukety většina lidí rovnou konzumuje, maximálně je nakládá jako kyselé okurky či chutney. Přitom třeba ve Středomoří je sušení plodů této zeleniny něčím naprosto normálním. Kvůli velmi vysokému obsahu vody, který překračuje devadesát procent, se sušená cuketa najednou stane velmi skladná. Navíc část úrody lze po vysušení velmi snadno zpracovat také jako cuketovou mouku, kterou ocení každý, kdo má alergii na lepek.

Jak sušit cuketu

Na přípravu jednoho kilogramu sušených cuket budeme potřebovat něco kolem deseti kilogramu plodů. Ideální jsou mladé menší kousky bez semínek či s měkkými semínky, které stačí jen nakrájet. Velké plody je lepší zbavit slupky i semen. Zeleninu následně nakrájíme na plátky, klínky či kolečka. Tvar nemá moc velký význam, důležitá je tloušťka, která by neměla překročit půl centimetru. Pak přistoupíme k sušení. Nejsnadnější a nejrychlejší bude v sušičce. Tam postupujeme podle návodu, čas by neměl přesáhnout osm hodin. Jedinou nevýhodou tohoto kuchyňského pomocníka je nutnost krájet cuketu spíš na menší kousky.

Kdo si chce uskladnit velké pláty a nebo sušičku nevlastní, musí použít troubu eventuálně mu pomůže obyčejné slunce. V tom prvním případě rozložíme cuketu na plech nebo plechy vyložené pečícím papírem a vložíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na padesát až šedesát stupňů. Necháme ji malinko pootevřenou, aby měla kam snadno unikat pára a sušíme dokud se nám plátky cukety nezlomí v ruce. V závislosti na tloušťce to bude trvat osm až deset hodin.

A pokud někdo chce využít vzduch a sluníčko, tak by měl připravenou cuketu rozložit na rošt nebo mřížku, aby k ní všude mohl vzduch a nezačala nám při sušení plesnivět. Případně lze plátky natáhnout na nit či vlasec a rozvěsit. Umístíme na suché prosluněné místo a necháme působit přírodu. Toto sušení trvá nejdéle, v závislosti na počasí by to v létě mělo být kolem tří až čtyř dnů. Nakonec vysušenou zeleninu uskladníme v suchém a tmavém místě.

Využití sušené cukety

Před použitím je nejlepší sušenou cuketu zalít vařící vodou a nechat několik hodin nabobtnat. Podobně jako bychom postupovali například s houbami. Hodí se do různých zeleninových i masových směsí, salátů, jako náplň do nádivek, do bramboráků nebo do sladkých i slaných koláčů. De facto ji můžeme použít téměř stejně, jako bychom měli čerstvou.

Další možností je příprava cuketové mouky. Vysušené plátky postupně rozmixujeme nebo rozemeleme na prášek. Velmi dobře se hodí na zahušťování polévek nebo omáček. Jen ji používáme v objemu o polovinu méně než klasické mouky. Z hlediska zdraví může mouka ze sušených cuket příjemně a zdravě obohatit jídelníček lidem alergickým na lepek a nebo všem, kdo se chtějí vyhnout nadměrné konzumaci sacharidů a místo toho trochu by rádi zvýšili přísun vlákniny. Cuketovou mouku lze také bez problémů zařadit do paleo nebo keto jídelníčku.