Černý bez se ve středoevropském regionu využíval jako léčivo již od středověku. Rozbor jeho účinků můžeme například najít ve spisu Anatomia Sambuci slavného německého lékaře Martina Blochwiche z první poloviny sedmnáctého století. Na bez nedaly dopustit ani naše prabáby, které si vždy v červnu nasušily dostatečné množství květu do zásoby, aby jim vydržel až do další sezóny. Jejich moudrostí se můžeme řídit i my.
Sběr a sušení
Ve střední Evropě se květ černého bezu tradičně sbíral a sušil v červnu a červenci, ale v posledních letech sklizeň kvítků kvůli klimatickým změnám začíná trochu dříve. V nížinných regionech a na jihu Moravy je to obvykle již na konci května. Vypravíme se pro něj po ránu jen co opadne rosa. Pro sběr je lepší vybrat co nejméně prašné místo vzdálené od dopravních komunikací a průmyslu.
Květenství stříháme nůžkami nebo odřízneme ostrým nožíkem. Chováme se přitom rozumně a ohleduplně vůči přírodě. Neosekáváme celý keř, vždy si vezmeme jen pár květů a pak jdeme na další, abychom něco nechali i zvířatům a hlavně na dozrání. Květenství sušíme ve stínu v dobře větrané místnosti nebo v troubě (teplota by neměla přesáhnout čtyřicet stupňů). Před dosušením ještě opatrně odstraníme zbytek stonků. Sušený bezový květ uskladníme do tmavé a dobře uzavíratelné nádoby.
Využití a účinky bezového květu
Ze sušených kvítků se připravuje čaj. Lžičku drogy zalijeme necelým čtvrt litrem vroucí vody a necháme asi deset minut louhovat. Přecedíme a teplý nápoj vypijeme. Pro lepší chuť se často přidává i trocha citronu nebo medu, ale v takovém případě je rozumnější nechat nápoj vychladnout ještě trochu více, abychom dodatečné léčivé účinky nezlikvidovali příliš vysokou teplotou.
Květy černého bezu obsahují spoustu zdraví prospěšných fenolů a flavonoidů. Jsou také zdrojem tříslovin, organických kyselin, éterických olejů a také některých vzácných stopových prvků. V domácí medicíně se je využívá hlavně jako hydrotikum neboli lék podporující pocení. Také pomáhají odkašlávat, ředí hleny, snižují bolest v krku i migrény a pomáhají likvidovat viry a bacily. Proto je bezový květ jedním z nejoblíbenějších domácích léčiv podávaných při chřipkách, angínách a nachlazení. Doporučuje se také jako močopudný přípravek a proti nechutenství. Na podzim a v zimě můžeme bezový čaj pravidelně pít pro posílení imunity, očištění organismu a zlepšení krevního oběhu i metabolismu. V takovém případě se doporučuje dvoutýdenní kúra, při které pijeme půl druhé deci teplého čaje po snídani a stejné množství po večeři.