Svědění kůže na různých místech našeho těla rozhodně není příjemné a pokud se jedná o dlouhodobější záležitost, tak má převážně i negativní vliv na naši psychickou kondici. Příčin svědění může být mnoho, někdy se dokonce jedná i o příznak nemoci či závažnějších alergických problémů. V takových situacích se převážně objevují i různé doprovodné prvky, jako je například vyrážka nebo pupínky či různé skvrny. Někdy nás ale kůže na těle svědí bez významnějších příznaků. V případě problémů s dlouhodobým svěděním je rozumné navštívit lékaře, který určí přesný důvod potíží, ve většině situací je navíc užitečné znát různé domácí metody, jak nepříjemný pocit co nejvíce omezit.
1. při koupání omezíme používání klasických mýdel, vybíráme spíše přípravky, které pomáhají kůži hydratovat nebo mýdla určená pro malé děti.
2. ovesné vločky přidané do teplé koupele dokážou zázraky. Prospívají naší kůži a hlavně omezují svědění. Někdy se doporučuje je před dosypáním nahrubo rozmixovat.
3. svaříme čtvrt hodiny trochu lněného semínka s vodou a většinu této směsi přilijeme do vany. Po vykoupání naneseme trochu zbylého „slizu“ na místa, která nejvíce svědí.
4. aloe vera pomáhá i se svěděním kůže na těle. Můžeme si ji potírat přímo listem a nebo využít různé extrakty a preparáty z aloe – to druhé je asi v našich podmínkách reálnější, protože jen málokdo má neustálý přísun k dostatečnému množství čerstvého sukulentu.
5. hodně teplá voda může přinést krátkodobou úlevu, ale později se problémy se svěděním jen zesílí. Lepší je udělat něco opačného, čili místo ohřívání postiženého místa na tělo přiložíme trochu ledu (v nějakém sáčku obaleném látkou, abychom omezili vznik omrzlin). Koupat bychom se měli ve vlažné nebo studené vodě.
6. mezi klasické babské rady patří potírání svědícího místa jablečným octem. Pokud nás trápí tento problém na celém těle nebo na mnoha různých místech, je lepší si udělat lázeň ze dvou skleniček vody a do poloviny naplněné vany. Koupeme se přibližně dvacet minut.
7. další látkou která může pomoci se svěděním je jedlá soda. Nepoužíváme ji jako pudr, ale sklenici rozmícháme v do polovic plné vaně a dvacet minut se koupeme.
8. svědění na kůži výrazně může zmírnit použití třezalkového oleje. Jen si pak musíme dávat pozor na sluníčku.
9. v mnoha případech pomohou omezit svědění bylinkové čaje, které ale nepijeme. Místo toho do nich namáčíme kosmetickou vatičku nebo kousek gázy a svědivé místo potíráme. Mezi nejoblíbenější bylinky využívané k tomuto účelu patří heřmánek a máta.
10. mezi drsnější metody z lidové léčby patří potírání svědící kůže kašičkou vyrobenou z utřeného česneku a bazalky, které promícháme z troškou soli a pepře. Tato metoda někdy přináší úlevu, ale určitě není příliš vhodná při viditelných vyrážkách, pupíncích či rankách po častém škrábání.