Tajemství dobrého trávení

Schopnost organismu zpracovat potraviny je velmi individuální. Někdo tráví rychle a někdo zase pomalu. A pro část lidí je téměř každé hlavní jídlo předzvěstí nadcházejícího utrpení, které provází otupělost, nadýmání a bolest břicha. Pokud tyto potíže nevyvolává nějaké závažnější onemocnění, s trávením může velmi dobře pomoci několik následujících rad.

1. jak už říkali naši předkové, jíst bychom měli do polosyta (a  pít do polopita). Pokud končíme každé jídlo s přecpaným břichem, tak se nikdy problémů s trávením nezbavíme. Obecně se uvádí, že by člověk měl jít od stolu ve chvíli, kdy se mu zdá, že je přibližně ze třech čtvrtin najeden. Pocit plné sytosti se stejně dostaví, jen to tělu asi tak čtvrt hodiny trvá.

2. spousta lidí si po jídle dává kávu na trávení. Je to ale spíše jen psychická berlička, ve skutečnosti tento nápoj mírně zhoršuje stravitelnost bílkovin a vstřebávání minerálů. Mnohem lepší je sklenička jemně perlivé nebo neperlivé minerálky obohacená trochou čerstvě vymačkané citronové šťávy.

3. trávení může pomoci malá, přibližně půlhodinová, procházka na čerstvém vzduchu. Měli bychom se procházet v klidu, na kolo či běhání bude čas později až nám trochu slehne.

4. pokud se nám nechce procházet a nebo nám to počasí znemožňuje, můžeme si po jídle trošku odpočinout. Ale pozor, neleháme si do postele, vyberme si místo toho nějaké pohodlné křeslo a relaxujme vsedě.

5. samozřejmě obrovský význam má i správný jídelníček. Pokud milujeme různé polotovary s chemií, tučná a smažená jídla, dobré trávení bude pro nás vždy větší či menší problém. Naše menu by mělo být pestré, obsahovat dostatek vlákniny a minimum jídel, o kterých všichni vědí, že nepatří mezi to nejzdravější. Samozřejmě nemusíme přehánět, malý hřích ještě nikdy nikomu neublížil.

6. trávicí potíže jsou mnohem častější v tzv. euroatlantické civilizaci, která konzumuje spoustu těžkých jídel a výrazně méně koření. V Asii se jí pokrmy lehčí, pikantnější a problémy tohoto typu jsou méně časté (samozřejmě jinou věcí jsou různé nemoci způsobené nedostatkem hygieny). Jídlo bychom měli více obohatit pepřem, chilli, kurkumou, skořicí, zázvorem, anýzem, bazalkou, tymiánem, oregánem, kmínem, petrželí a nebo koprem.

7. u jídla je důležitá psychická pohoda. Pokud se budeme nutit jíst pokrmy které nám nechutnají a nebo budeme vše do sebe házet ve spěchu a stresu, koledujeme si o problémy s trávením. Měli bychom jíst pomalu, klidně a v nějakém příjemném prostředí.