V posledních deseti až dvaceti letech mezi příznivci přírodní léčby roste popularita původně jihoamerické rostliny známé u nás pod názvem lichořeřišnice. Jedná se o bylinku se zajímavými účinky, kterou navíc můžeme využít v kuchyni při přípravě zdravých a chutných salátů či pomazánek. Ale kulinářským experimentům se na následujících řádcích věnovat nebudeme. Místo toho se podíváme na vlastnosti a přípravu tinktury z pupenů lichořeřišnice.
Účinky a využití
Lichořeřišnice obsahuje fytoncidy. Jsou to přírodní látky se silnými antibakteriálními účinky. Občas se jim také říká přírodní antibiotika. Výtažky z rostliny navíc působí jako antivirotika a antimykotika – dokážou likvidovat i viry a různé plísně. Tinktura, kterou si lze snadno připravit z pupenů této léčivé byliny, se nejčastěji podává na posílení imunity. Léčitelé ji navíc doporučují při problémech s ledvinami i močovou soustavou, proti chřipce a také při zánětech krku a dýchacích cest. Využívá se i zevně proti akné, povzbuzuje růst vlasů, omezuje tvorbu kožního mazu a pomáhá léčit různé kožní problémy. Urychluje metabolické procesy v pokožce a zlepšuje její elasticitu.
Výroba tinktury
Hrst čerstvých pupenů lichořeřišnice omyjeme a nasekáme. Přeložíme je do vyvařené a vysušené uzavíratelné nádoby a zalijeme sklenicí konzumního lihu, který rozředíme na 40 až 50 procent. Případně místo špiritusu můžeme sáhnout po nějaké kvalitní čisté pálence nebo lihovině. Na výsledek by to nemělo mít vliv. Uzavřeme a uskladníme. Každý den nádobu opatrně protřepeme nebo obsah promícháme a sklenici znovu uzavřeme. Po dvaceti dnech je tinktura z pupenů hotova. Stačí už ji jen přecedit a přelít do tmavých lahviček.
Užívání lichořeřišnice
A jak ji užívat? Nejlepší je to probrat s odborníkem, který určí přesné dávkování na aktuální zdravotní problém. Obecně se pro posílení imunity a při potížích s močovou či dýchací soustavou podává dvakrát až třikrát denně dvacet kapek. Pro lepší chuť je můžeme rozředit ve vodě nebo vlažném či studeném bylinkovém čaji. S vlažnou vodou se míchá také při zánětech mandlí a bolestech v krku. V takové situaci ji nepijeme, ale kloktáme. Při kožních problémech odborníci doporučují ošetřit lichořeřišnicovou tinkturou postižené místo jednou denně. Trochu extraktu můžeme také přikápnout do našeho oblíbeného šamponu nebo kondicionéru.