Sušené plody pimentovníku pravého zná většina lidí pod názvem nové koření. Spolu s bobkovým listem a pepřem jsou nedílnou součástí nepřeberného množství receptů české i světové kuchyně. Ale využít je lze nejen při vaření. Nové koření obsahuje také velké množství zdraví prospěšných látek, které našly široké využití jak v lidové medicíně tak i v kosmetickém průmyslu. V domácích podmínkách můžeme jednoduše vyrobit například tinkturu z nového koření, která je vhodná proti bolestem nebo na trávení.
Léčivé účinky nového koření
Nové koření samozřejmě obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Jako příklad lze uvést vitamíny C nebo B a také železo, vápník, měď, hořčík a draslík. Ale tyto látky můžeme najít i v mnoha dalších potravinách, bylinkách či koření. Navíc je sice pravda, že sto gramů pimentovníku nám například zajistí sedmdesát procent denní dávky železa, ale… kdo by ho dokázal sníst takové množství. Ze zdravotního hlediska jsou mnohem zajímavější silice (hlavně eugenol), které pimentovník obsahuje. Ty blahodárně působí na trávicí soustavu, účinkují proti nevolnostem, nadýmání, průjmu, zvracení i zácpám. Působí antibakteriálně i protizánětlivě. Lehce anestetické účinky nového koření nachází využití při bolestech kloubů, svalů, modřinách, otlacích a naraženinách. K zevnímu užívání je vhodné pro každého, kdo netrpí alergií na látky obsažené v pimentovníku. Nadměrné konzumaci či užívání různých výtažků z nového koření včetně tinktury by se raději měly vyhnout těhotné nebo kojící ženy a lidé s žaludečními vředy či závažnými problémy trávicí soustavy.
Recept na tinkturu
Příprava tinktury není složitá. Budeme potřebovat sto gramů nového koření a půl litru šedesátiprocentního potravinářského lihu. Ten samozřejmě můžeme nahradit i nějakou podobně silnou domácí pálenkou. Mnozí lidé preferují druhou verzi s vírou, že účinky tinktury jsou potom ještě lepší. Koření nejdříve nadrtíme v moždíři a následně zalijeme alkoholem. Odložíme na tři týdny na tmavé místo. Během louhování postupně vznikající tinkturu jemně protřepeme. Na konci lék přecedíme a rozlijeme do tmavých lahviček. Při nevolnostech a problémech s trávením, ale i třeba během nachlazení nebo na rozehřátí podáváme malou lžičku dvakrát až třikrát denně. Zevně tinkturu z nového koření využíváme podle potřeby – vetřeme na bolestivé místo nebo nakapeme na přikládaný obklad.