Lupy patří mezi nepříjemné zdravotně-kosmetické problémy, se kterými se setkala asi většina lidí. Existují tisíce a jeden prostředek proti lupům a přibližně podobné množství různých babských rad. Bohužel účinky jsou velmi individuální a někdy se objevují i jisté nežádoucí efekty, například místo menšího množství lupů jich máme na hlavě najednou více. Níže představíme tři oblíbené lidové postupy u kterých by se dalo obecně říci, že pokud přímo nepomohou, tak určitě neuškodí a situaci nezhorší.
Pokud si všimneme, že naše lupy jsou spojené s přesušenou pokožkou hlavě, účinnou pomoc a hlavně úlevu nám může přinést pravý panenský olivový olej (věnujme pozornost výběru, ten výrobek z pokrutin je pro léčivou kůru naprosto nevhodný). Ohřejeme si ho dvě lžíce. Pozor, má být teplý, ne horký, takže u sporáku opatrně, méně je někdy více. Pak ho pečlivě vmasírujeme do pokožky na celé hlavě – častým omylem je péče jen o postižená místa. Necháme působit dvacet minut a pak si vlasy pořádně rozčešeme kartáčem a osušíme chladnějším vzduchem. Kůru opakujeme dvakrát týdně.
V případě, že nás pro změnu trápí mastné lupy, které vytváří souvislejší vrstvy (žluté stroupky) a nejdou moc z hlavy pryč, můžeme se pokusit je zlikvidovat silou citronu. Musíme si nejdříve vlasy řádně umýt a pak opatrně vysušit ručníkem. Pak si do hlavy vetřeme šťávu pečlivě vymačkanou z polovičky citronu a necháme působit čtvrt hodiny. Nakonec hlavu opláchneme studenou vodou. Kůra se opakuje po každém mytí hlavy po dobu dvou týdnů. Citron je oblíbený prostředek na vlasy (posiluje je a přidává jim navíc přirozený lesk), ale dejme si přitom trochu pozor. Má zesvětlující účinky.
A poslední rada je užitečná pro všechny a dá se s oběma tipy uvedenými výše kombinovat. Skočíme si do prvního obchodu s potravinami a koupíme větší množství tymiánu (nebo oškubeme vlastní bylinkový záhonek). Vrchovatou lžičku tohoto voňavého koření zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme louhovat deset minut. Studenou tekutinu vmasírujeme do kůže po každém mytí hlavy. Neoplachujeme.