Účinky kůry ze stromu lapacho na lidský organismus znali indiáni už před více než tisíci lety. V incké říši byla považována za jeden z nejdůležitějších léků. S příchodem Španělů a evropského pohledu na medicínu se na ni trochu pozapomnělo, ale nyní získává zpět svou původní slávu.
Čaj lapacho se dříve používal hlavně na různé žaludeční potíže, problémy s trávením a nemoci provázené horečkou. Podle vědců obsahuje antibakteriální látky a také přírodní antivirotika. Působí proti onemocněním způsobeným plísněmi a podle výzkumů je celkem účinný i při žaludečních vředech. Obecně by měl posilovat imunitu, zlepšovat činnost jater i ledvin a také pomáhat při očistě organismu, takže může být vítaným doplňkem různých jarních detoxikací. Některé studie a pokusy na zvířatech naznačovaly, že látky, které lapacho obsahuje, mohou účinkovat proti rakovině. Bohužel další bádání tuto informaci zatím nijak nepotvrdilo, i když je mezi neodbornou veřejností velmi rozšířená.
Podle mnoha lékařů může být lapacho zajímavým doplňkem, ale stále bychom k němu měli přistupovat jako k léku – čili užívání je dobré vždy konzultovat s lékaři. Obecně ho specialisté pro jistotu nedoporučují malým dětem a těhotným i kojícím ženám. Také by se mu měli vyhnout lidé, kteří musí užívat protisrážlivé léčiva. Doporučené dávkování se dost liší, shoda panuje jen v tom, že by dospělý člověk neměl vypít více než osm skleniček denně. U některých lidí vyvolává nevolnost nebo průjem či nežádoucí alergické reakce.
Existují dvě základní verze přípravy čaje lapacho. Podle první, tradičnější, vaříme jednu až dvě lžičky sušené byliny na sklenici vody pod pokličkou přibližně dvacet minut. Výsledkem je velmi silný a chuťově intenzivní nápoj. Dnes většina lidí preferuje tekutinu o něco slabší a méně výraznou. Proto se častěji vaří pět lžiček sušené drogy v jednom litru vody po dobu pěti minut. Lapacho lze pít teplé i studené. Kdo chce, tak ho může po vychladnutí ještě obohatit dobrým medem.