Po opalování je naše pleť převážně mírně podrážděná a přesušená. Ošetřit ji můžeme různými komerčními krémy a přípravky a nebo si můžeme vyzkoušet vyrobit nějakou domácí pleťovou masku. Budeme mít u ní jistotu, že je z čistě přírodních surovin, které jsou k pokožce výrazně šetrnější. A pokud na své krémy nedáme dopustit, lze je nanést i po ošetření domácími metodami a tím vylepšit jejich účinek.
1. Mátu nasekáme a zalijeme trochou horké vody. Mrkev oškrábeme a nastrouháme na jemném struhadle (pokud je domácí nebo pochází z biofarmy stačí ji jen pořádně umýt). K oběma surovinám přidáme trochu kefíru nebo podmáslí nebo měkký tvaroh, pořádně promícháme a naneseme na obličej, šíji a dekolt. Po dvaceti minutách vše opláchneme vlažnou vodou.
2. Lžíci lněného semínka zalijeme sklenicí vody, uvedeme do varu, půl minuty povaříme, sundáme ze sporáku a počkáme dokud tekutina nebude mít pokojovou teplotu. Vzniklou kašičku naneseme na kůži a necháme účinkovat necelou půl hodinu. Nakonec všechno omyjeme teplou vodou.
3. Zelenou petrželku jemně nasekáme – budeme potřebovat přibližně hrstku. Promícháme ji se třemi lžícemi (pokud potřebujeme více, tak poměr je hrst petrželky na tři lžíce) tučného tvarohu a naneseme na obličej. Po přibližně půl hodině vše omyjeme teplou vodou.
4. Hodně zralý nebo i přezrálý (takový ten skoro celý černý na slupce) banán rozmačkáme na co nejhladší kašičku. Promícháme ho se lžičkou olivového oleje a půl lžičkou citronové šťávy. Masku naneseme na opálenou kůži, necháme patnáct minut účinkovat a pak ji opláchneme vlažnou vodou.*
5. Půl kostky droždí (přibližně dvacet gramů) rozdrobíme do trochy teplého ale ne horkého mléka tak, aby nám vznikla kašička. Přidáme menší množství olivového oleje, pořádně všechno rozmícháme a naneseme na tvář. Necháme účinkovat přibližně dvacet minut a pak obličej omyjeme nejdříve vlažnou a pak studenou vodou.*
* Pleť některých lidí je citlivá na droždí a nebo na citron, pokud si všimneme nějaké nežádoucí reakce, raději používejme masky, kde tyto dvě složky nejsou.