Úžeh většina lidí libovolně zaměňuje s úpalem. Je sice pravda, že příznaky i léčba jsou podobné, ale pro vznik toho prvního je bezpodmínečně nutné sluneční záření, zatímco to druhé může, zjednodušeně řečeno, vzniknout i v příliš přetopené tmavé místnosti a nebo v extrémně vlhkém prostředí. Podívejme se na úžeh z hlediska příznaků a následného léčení či ošetření trochu podrobněji.
Pokud přebýváme na sluníčku bez ochrany příliš dlouho, naše tělo začne vysílat různé signály, které jasně naznačují, že něco není v pořádku. Mírnou nevýhodou je to, že u úpalu to poznáme de facto ihned, úžeh se může začít projevovat i s menším opožděním. Mezi hlavní příznaky patří zarudlá a horká kůže (občas se jedná i o spáleniny od slunce), pocení, rychlejší tep, dezorientace, bolest hlavy, zatuhnutí šíje, nevolnost – občas se objevuje i zvracení, velká žízeň, hukot v uších a ve spáncích, záblesky před očima, zimnice a v závažných případech i vysoká horečka či ztráta přítomnosti.
Pokud na sobě (nebo někom v okolí) rozeznáme výše uvedené příznaky ještě venku, ihned ho přesuňme někam do stínu a podejme mu tekutiny – nesmí to být alkohol či nápoje s kofeinem, velmi dobré jsou různé neperlivé minerálky nebo i mírně osolená obyčejná voda. Po chvilce ve stínu nejvíce prospěje chladnější sprcha a nebo přinejmenším alespoň možnost si omýt tvář a ramena. Poté bychom se měli přesunout co nejrychleji domů, kde léčba pokračuje. Třikrát až čtyřikrát denně na deset minut přikládáme na hlavu studené a vlhké obklady. Případné spáleniny samozřejmě ošetříme – kromě mnoha přípravků z lékáren se tradičně doporučoval jogurt nebo podmáslí. Pomáhá masáž dolních končetin, které uvede krevní oběh zase zpátky do normy. Při mírně zvýšené teplotě mohou ulevit i zábaly – pozor, dnes už se většinou nedoporučuje úplně ledové. Pokud se nám motá hlava, položme se na postel, pod nohy dejme polštář a na čelo chladivý obklad. Nesmíme také zapomínat na pitný režim a také na doplnění soli – vhodné jsou iontové nápoje či již výše uvedená mírně osolená voda. Pít bychom měli raději malými doušky. Několik dní se vyhýbáme alkoholickým nápojům a velmi opatrně přistupujeme k lékům (raději si nic sami nepředpisujme ani kdyby to mělo být „jen“ na bolest hlavy).
Pokud úžeh doprovází mdloby a zvracení, bezpodmínečně vyhledejme lékaře.