Violka trojbarevná, lidově též zvaná maceška, byla v lidové medicíně využívána jako lék proti křečovým žilám, při problémech s horními cestami dýchacími či močovou soustavou a na očištění krve. Dá se ji aplikovat i na pleť, kde nám může pomoci v boji proti akné a také přibrzdit stárnutí pokožky.
Předtím než začneme připravovat jakýkoliv domácí přípravek z čerstvých, volně rostoucích, bylinek, musíme vyrazit do přírody a přinést si tu správnou surovinu. Na začátku je vždy nejlepší jít s někým zkušenějším, kdo nás vše potřebné naučí. Ale ne vždy je to možné. V takovém případě si nejdříve musíme pečlivě nastudovat atlasy rostlin, abychom nasbírali to, co potřebujeme a ne nějakého příbuzného s jinými, třebas i nežádoucími, efekty. Lepší je sáhnout po několika různých knihách a případně si i ofotit obrázky (vytisknout z internetu), protože květinka může trochu jinak vypadat v lese, na okraji louky či uprostřed pole. Při sběru je také důležité vybrat dobré místo, mělo by být pokud možno dost vzdálené od civilizace (čili i od silnic nebo hnojených polí). Věnujeme také pozornost barvě listů a lodyh, příliš zelená může znamenat nadměrné množství dusičnanů v půdě, žlutá či zvláštní skvrny zase naznačují nějakou nemoc. Violky sbíráme do košíčku, kde je ukládáme volně na sebe. Nevhodné jsou jakékoliv pytlíčky a pěchování.
Proti akné je dobré postupovat jak vnitřně, tak i zevně. Našemu organismu může přispět větší očista, kterou lze provést například pravidelným popíjením nálevu z macešky. Jeho výroba je opravdu velmi snadná. Stačí dvě lžičky sušených kvítků zalít sklenicí horké, ale ne vařící vody (varnou konvici naplněnou půl litrem vroucí vody vypneme, odklopíme a necháme stát přibližně čtyři minuty) a pod pokličkou tekutinu necháme louhovat deset minut. Pak už jen čaj přecedíme a vypijeme. Nečekejme zázraky hned po první skleničce, čistící čaj proti akné bychom měli pít třikrát denně po dobu dvou měsíců. Občas v počáteční fázi dojde ke krátkodobému zhoršení stavu, ale to je naprosto v pořádku. Tělo se zbavuje škodlivých látek a poté se už situace jen zlepšuje.
Přímo na pleť aplikujeme maceškový odvar proti akné, který vyrobíme tak, že lžičku kvítků zalijeme v malém hrnci sklenicí vlažné vody. Tu uvedeme do varu a pod pokličkou na minimálním plaménku vaříme přibližně pět minut. Hrnec sundáme z ohně, necháme deset minut odstát a přecedíme. Odvarem ošetřujeme postiženou pleť dvakrát denně.
Jako v případě každé bylinkové léčby či kosmetické kůry, i u violky bychom se měli poradit nejdříve z odborníkem, který nás upozorní na případné nežádoucí účinky. U vnější aplikace je dobré nejdříve účinky odvaru vyzkoušet na malém kousku pokožky (například v podpaždí) a sledovat, jestli se neobjeví nějaká nežádoucí reakce. U aplikace vnitřní se maceška rozhodně nedoporučuje lidem, kteří mají problémy s krevními sraženinami a kornatěním tepen.