Vláknina, je ve vodě nerozpustitelná a trávicí soustavou nevstřebatelná část potravin. Má převážně rostlinný původ. Je nezbytná pro správné fungování lidského organismu. její blahodárné účinky nejvíce oceňují střeva (přesněji se dá říci, že vlastně celý trávicí systém). Pravidelný přísun vlákniny ho neustále očišťuje a pomáhá udržet v dobré kondici.
Působení rostlinné vlákniny velmi ocení každý, kdo přemýšlí o nějakém shazování nadbytečných kil. Zjednodušuje a urychluje trávení tím, že zvětšuje vylučování žaludečních šťáv a také zlepšuje prokrvení střev. Navíc díky ní máme rychleji pocit nasycení, takže se člověk zbytečně nepřecpává. Váže na sebe vodu, díky které zvýší objem, takže efekt plného žaludku můžeme zlepšit ještě pravidelným a dostatečným příjmem tekutin.
Střeva, kterých má lidské tělo přibližně kolem sedmi až osmi metrů, pomáhají našemu organismu trávit potraviny. Mají velmi zvrásněný povrch plný různých záhybů, takže plocha, díky které mohou zpracovat potraviny ku prospěchu našeho těla, vynáší přibližně kolem dvou set metrů čtverečních. Každému je ale asi naprosto jasné, že v potravinách nemáme pouze samé dobré látky. Střeva se nám „zanáší“ i těmi nepříliš prospěšnými či v té či oné podobě nebo množství škodlivými. A tady přistupuje do práce vláknina, která střeva pročistí – funguje jako jakýsi smetáček či možná spíše houbička, která „nečistoty“ odstraní a pomáhá udržet náš trávicí systém ve výborném stavu. Omezuje vznik zácp, chrání před rakovinou a také redukuje vznik hemeroidů. Podle vědeckých výzkumů, lidé, kteří mají v potravině dostatek vlákniny, mají menší problémy se srdcem. Poté co vláknina splní svou roli, opustí naše tělo při vyměšování.
A co jíst, abychom naše střeva a tělo udrželi dobře vyčištěné ? Vysoký obsah vlákniny má celozrnné pečivo, rýže natural, samozřejmě zelenina (a ta je asi nejlepším a nejjednodušším zdrojem získávání této látky – „třikrát denně jednu mrkev budeš zdravý jako rys“) nebo například luštěniny. U ovoce se můžeme spolehnout například na sušené meruňky nebo švestky, které člověk může jen tak zobat místo cukrovinek či slaného pečiva. Dobré může být ale i jablíčko nebo hruška, pod podmínkou, že je neloupeme a jíme v celku. Je dobré obohatit svůj jídelníček také o pravidelnou konzumaci vloček nebo pohanky, která je sice dnes už mírně na ústupu, ale dříve byla součástí každodenního jídelníčku našich předků.
Ale pozor, vše má své háčky. Nemůžeme náš organismus pročišťovat přehnaně. Příliš mnoho vlákniny by totiž mohlo způsobit jeden velmi významný negativní efekt. Jeden je logický a asi napadne každého. Když tato látka omezuje vznik zácpy, tak samozřejmě v nadměrném množství může vyvolat její opak neboli průjmy. Ty mohou vést k dehydrataci organismu. Podobně důležitý je ale i fakt, že nadměrné množství vlákniny zamezí našim střevům a trávicímu systému obecně, využívat všechny minerály a vitamíny, které tělu v potravinách dodáme.