Zalehlé ucho může mít mnoho příčin. Některé jsou úplně banální, jako je například nateklá voda při koupeli nebo plavání a změna tlaku, jiné už mohou být závažnější a znamenají například nahromadění ušního mazu nebo dokonce v relativně malém počtu případů se jedná o doprovodný jev nějakého zdravotního problému či přímo nemoc. Podívejme se na různé babské rady, jak bychom měli v případě normálních potíží se zalehlým uchem doma postupovat.*
1. obyčejná žvýkačka často dokáže zázraky a slabě zalehlé ucho dokáže uvolnit. Pokud ji nemáme po ruce, snažme se několik minut žvýkat (pohybovat čelistmi ze strany na stranu a nahoru a dolu) naprázdno.
2. podobně jako žvýkačka může u nezávažných problémů pomoci polykání – dá se dělat na prázdno, ale také si lze vypomoci nějakým nápojem.
3. často vyřeší potíže s lehce zalehlým uchem skákání na jedné noze s hlavou nakloněnou problematickou stranou směrem dolů.
4. můžeme také ohřát trošku oleje (obvykle se doporučuje panenský olivový, ale ve skutečnosti stačí jakýkoliv – naše prabáby k olivovému oleji přístup neměly a tuto metodu používaly též – např. s rozpuštěným sádlem nebo i rybím tukem) a kápnout několik kapek do ucha.
5. s ucpaným uchem může pomoci také teplá pára. Pokud máme sprchový kout, tak ho pečlivě uzavřeme, osprchujeme se co nejteplejší vodou a pak ještě vydržíme deset až patnáct minut jako v sauně. Pokud úleva nenastane v průběhu či po skončení napařování, můžeme ještě jemně ucho protřepat prstem.
6. jestliže nemáme sprchový kout, můžeme uchu dopřát i cosi podobného inhalacím, čili nakloníme hlavu nad nádobu naplněnou horkou vodou a přikryjeme ji nějakým ručníkem. Při této metodě si musíme dávat velký pozor, abychom se náhodou neopařili.
7. na noc si na ucho či na okraj zvukovodu přiložíme plátek cibule, upevníme ho a zabalíme hlavu do šátku. Do rána by se situace měla zlepšit. Některé babské rady doporučují místo cibule použít kousek česneku.
8. v mnoha případech pomáhá i peroxid vodíku. Lehneme si na nezalehlé ucho a do toho problémového nakapeme trochu peroxidu a necháme pět až deset minut účinkovat (budeme pravděpodobně slyšet šumění a praskání). Po uplynutí této doby ucho opatrně vytřepeme a vypláchneme teplou vodou. Občas se místo kapání doporučuje použít injekční stříkačku (samozřejmě bez jehly) a to jak na nalití peroxidu tak na výplach vodou.
* jestliže máme jakékoliv podezření, že zalehlé ucho je příznak či doprovodný jev nějaké nemoci (napovědět může např. nesnesitelná bolest nebo teplota), rozhodně bychom invazivnější babské rady neměli zkoušet (polykání nebo žvýkačka či skákání nevadí) bez předchozí konzultace s lékařem a zjištění, o jaký zdravotní problém se jedná.