Velmi častou příčinou bolestí uší u dětí je onemocnění zvané zánět středního ucha. Jde o velmi častou chorobu, která postihuje děti většinou do sedmého až osmého roku života. Nejčastěji se nemoc objevuje od podzimu do časného jara, je to spojeno se sychravějším počasím, jaké v tomto období venku panuje a obecně se sníženou imunitou, která je zvláště pro zimní období obvyklá.
Zánět středního ucha velmi často vzniká jako komplikace po rýmě nebo při zánětu mandlí a hltanu. Infekce se šíří Eustachovou trubicí směrem vzhůru a tím pádem dochází k zánětu tkání, které se ve středním uchu nachází. Během zánětu vzniká tekutina nebo přímo hnis, které se hromadí, tlačí na ušní bubínek a tím pádem vzniká velmi nepříjemná bolest. Navíc někdy může dojít i k prasknutí bubínku.
Dá se této nemoci nějak předcházet? Univerzální prevence, která by všeobecně pomohla neexistuje, je zde příliš mnoho faktorů, které její vznik ovlivňují. Ale určitě bychom měli dbát na to, aby naše děti, zvláště v chladnějších ročních obdobích chodily opravdu dobře oblečené. Čepice je samozřejmostí a kromě toho bychom měli dbát i na to, aby si udržovaly svá ouška v čistotě. Také je nutno věnovat zvýšenou pozornost všem infekcím horních cest dýchacích a dbát aby děťátko pravidelně smrkalo. Pokud se pravidelně objevují problémy s mandlemi nebo drobeček má například křivější noční přepážku, vyhledejme radu a případně i pomoc odborníka na ORL.
Mezi hlavní příznaky zánětu středního ucha patří rozhodně velmi intenzivní bolest ucha a u miminek, které ještě neumí pořádně popsat své zdravotní problémy, je to navíc zvracení, horečka (která u malých dětí může dosahovat i hodnoty čtyřiceti stupňů) a časté osahávání ouška či jeho okolí. Kromě toho se nám může stát, že se dítě v noci probudí se silným pláčem nebo je velmi podrážděné, jenže tyto příznaky jsou charakteristické pro většinu dětských nemocí. Měli bychom proto věnovat zvýšenou pozornost tomu, jestli se zájem roběte nekoncentruje někde kolem hlavy. Také je možné pozorovat výtok z ucha a nebo si všimneme, že dítě výrazně hůře slyší (nereaguje když na ně normálně mluvíme, přisedá si k televizi či rádiu atd.).
Léčba by měla probíhat pod dozorem lékaře. Zvláště u kojence nebo batolete odbornou pomoc vyhledáme ihned, když získáme podezření, že se jedná o zánět středního ucha. Doktor ouško vyšetří a poté určí další postup léčby, která by měla zabrat velmi dobře již během dvou až tří dnů. Je ale důležité navštívit doktora i po vyléčení, aby prověřil, jestli je se sluchem dítěte po nemoci vše v pořádku. Samozřejmě než zasáhne odborník, můžeme dítěti pomoci také domácími prostředky. Nedá se vyloučit, že mu například bude velmi nepříjemná poloha vleže, protože místo úlevy a odpočinku přinese jen další zesílení bolesti. V takovém případě je lepší dítěti dát do postele velký polštář, opřít ho o něj a nechat ho polosedící či sedící poloze. Úlevu také může přinést láhev s teplou, ale ne horkou, vodou – nejlepší je klasický termofor, kterou zabalíme do ručníku či látky a přiložíme ji k bolavému místu. Dříve se také doporučovalo potírat místa za ušima kafrovým olejem, ale dnes už tato léčba je na ústupu a rozhodně se nedoporučuje u miminek. Bez rozhodnutí lékaře do ucha nic nekapeme. U starších dětí můžeme případně vyzkoušet cibulový obklad. Ten vyrobíme tak, že cibuli nakrájíme na plátky, zabalíme do látky, ohřejeme na páře a zmáčkneme tak, aby pustila šťávu, a zábal přiložíme ze zadní strany k uchu a ovážeme. Obecně při zánětu středního ucha průběžně posilujme imunitu dítěte a hlídejme, aby mělo dostatečný přísun vitamínu C.