Nopál je mexický pouštní kaktus. Jeho obrázek můžeme najít na různých znacích této země, kde symbolizuje srdce aztéckého boha Copila. Česky ho známe i pod názvem opuncie (oficiální název je Opuntia ficus-indica). Tato rostlina, již před mnoha staletími využívaná indiánskými léčiteli, fascinuje i moderní vědu. Dá se říci, že učenci neustále objevují její další a další zdraví prospěšné účinky.
Nopál obsahuje vitamíny A, B1, B2, C a PP. Z minerálů v něm najdeme vápník, hořčík, draslík, železo, křemík, sodík a mangan. Velmi se cení pro zvýšený obsah aminokyselin a nemalé množství vlákniny. Nopál je kvalitní antioxidant, mohou za to pektiny, které omezují vznik volných radikálů a urychlují detoxikaci organismu.
Nopál zlepšuje trávení a pomáhá udržet střeva v dobré kondici. Hodí se i při různých dietách, protože díky zvýšenému obsahu vlákniny organismus má rychleji pocit sytosti. Také se váže na tak zvaný špatný cholesterol i tuky a snižuje jejich vstřebávání organismem. Což výrazně snižuje riziko různých srdečních onemocnění. Zvýšený obsah aminokyselin zlepšuje práci žaludku, ledvin, slinivky a jater. Lepší práce těchto orgánů pomáhá šetřit naše tlusté střevo a chrání ho před vznikem různých závažných onemocnění.
Lepší trávení a metabolismus jsou rozhodně velmi významné, ale kdyby nopál měl jenom tyto účinky, tak by si nevysloužil pověst jedné ze superpotravin moderní doby. Mezi další velmi důležité vlastnosti patří schopnost regulovat hladinu cukru v krvi, rostlinné slizy pomáhají uklidňovat podrážděnou sliznici a urychlují léčbu různých zánětů, které se mohou objevit v celém trávicím traktu. Opuncie se také doporučuje lidem, kteří trpí neustálou únavou a během rekonvalescence po nějaké závažnější nemoci.
Nopál je součástí mnoha doplňků stravy, prodává se také v mleté sušené podobě. Pak ho lze přidávat do různých jídel nebo si připravovat očistný a posilující nápoj. Stačí vzít půl lžičky drogy, rozmíchat v přibližně jedné deci vody a směs vypít. Podává se půl hodiny před snídaní a před večeří. Občas se dá sehnat i v podobě džusu nebo olejíčku. Pokud by někdo vyrazil do Mexika, tak tam může nopál ochutnat i jako vařenou, pečenou či grilovanou zeleninu. Přidává se i do salátů nebo různých nápojů.