Zázvorová voda je chutný a zároven zdraví prospěšný nápoj. Její pravidelná konzumace dokáže posílit celkovou obranyschopnost organismu a také může pomoci při hubnutí. Připrava vody se zázvorem je velmi jednoduchá. Zvládne ji i ten, kdo s vařením nebo výrobou domácích léčivých přípravků nemá žádné zkušenosti. Můžeme využít jak čerstvý oddenek tak i sušené koření, které jsou v našich obchodech dostupné celoročně. A o všech hlavních účincích spolu se třemi recepty na přípravu se dočteme na následujících řádcích.
Léčivé účinky zázvorové vody
S lehkou nadsázkou se dá říci, že každý, kdo chce pečovat o své zdraví, by do svého každodenního jídelníčku měl zázvor zařadit. Pochází sice z dalekého východu, ale jeho účinky znali i naši prapředkové v Evropě a české kotlině. Zmínky o zázvoru můžeme najít v slavném Mattioliho herbáři ze šestnáctého století a matka české kuchyně Magdalena Rettigová toto koření využívala při přípravě mas (dokonce i ke svíčkové), pečiva a omáček. Zázvor zlepšuje trávení a metabolismus. Povzbuzuje tvoření slin, žaludečních šťáv a žluči, urychluje odstraňování toxinů z lidského organismu. Proto, jak už bylo uvedeno na začátku, může být skvělým pomocníkem při hubnutí.
Lepší imunitě pomáhá vysoký obsah antioxidantů, kvalitních silic, vitamínu A,B, C, E a K, kyseliny listové a také vápníku, hořčíku, fosforu i železa. Má antibakteriální i protizánětlivé účinky. Působí antisepticky i jako účinné antivirotikum. Patří také ke kvalitním přírodním lékům proti bolesti. Doporučuje se při migrénách a menstruaci. Přípravky obohacené o výtažky ze zázvoru se často podávají proti kinetóze neboli nevolnosti, kterou nejčastěji vyvolá cestování různými dopravními prostředky. Stejně dobře může pomoci i vypití zázvorové vody před nějakou delší cestou.
Tři recepty na přípravu zázvorové vody
Z oddenku ji lze připravit na teplo i na studeno. Při první variantě vezmeme čtyři sklenice vody, uvedeme je do varu a následně do vroucí tekutiny nasypeme čtyři lžíce nastrouhaného oddenku. Nemusíme ho loupat, stačí jen pořádně očistit a omýt. Ale komu z estetických důvodů slupka vadí, klidně ji může odstranit. Vaříme na mírném plameni přibližně deset minut a ještě deset minut necháme pod pokličkou louhovat. Tekutinu přecedíme. Lze ji pít rovnou teplou nebo vodu necháme vychladit.
U verze na studeno budeme potřebovat přibližně litr kvalitní vody, kterou zalijeme čtyři centimetry zázvorového oddenku posekaného na tenké plátky. Necháme louhovat do druhého dne nebo alespoň osm hodin. Následně hotovou vodu přecedíme.
Při třetí variantě využijeme mleté koření. Tam je příprava nejjednodušší. Do skleničky vlažné vody nasypeme zarovnanou lžičku zázvoru, pečlivě rozmícháme a máme hotovo. Všechny tři verze můžeme ochutit trochou citronové šťávy, která zlepší účinky jak při shazování kil, tak při posilování imunity. Na hubnutí pijeme půl skleničky vody přibližně deset minut před každým větším jídlem, pro zlepšení obranyschopnosti je to sklenka zázvorové vody každé ráno.