S nenápadnou kokoškou pastuší tobolkou se můžeme setkat na loukách, v příkopech podél cesty nebo i na zahradě. Naprostá většina lidí tuto nenápadnou bylinku považuje za nějaký bezvýznamný plevel, ale ve skutečnosti se jedná o velmi zajímavou léčivou rostlinu, kterou zmiňuje dokonce i již téměř pět tisíc let starý čínský herbář sepsaný Shen Nungem.
V dávné čínské medicíně se kokoška pastuší tobolka na začátku používala jako prostředek proti různým nevolnostem. Později se začala podávat hlavně jako přípravek, který pomáhal zastavovat krvácení – využívala se při menstruaci, hemeroidech často se touto léčivou bylinkou ošetřovalo bodná a sečná zranění. Když si ji vzala pod lupu moderní věda, ukázalo se, že obsahuje velké množství flavonoidů se silnými antioxidačními účinky. Jedním z nich je i rutin, který se právě doporučuje při problémech s krvácivostí. Kromě toho je kokoška dobrým zdrojem vitamínů A, K a C, najít v ní můžeme nemalé množství draslíku a vápníku. Dnešní lidová medicína ji také doporučuje i při potížích s vyšším tlakem a močovým systémem.
Rostlinu můžeme užívat několika různými způsoby. Klasikou je příprava různých čajíků ze sušené drogy, ale odborníci doporučují pít šťávu z čerstvých listů a nebo kašičku, kterou si připravíme tak, že rozmixujeme čerstvou rostlinu zalitou trochou mírně osolené vody a necháme odstát do druhého dne. Pak podáváme polévkovou lžíci dvakrát denně. Tato kašička se dá použít i při ošetřování různých ranek. Z kokošky pastuší tobolky si můžeme také připravit tinkturu. Sto gramů rostlinky zalijeme v nějaké skleněné lahvičce či sklenici půl skleničkou lihu, uzavřeme a odložíme na deset dnů. Nádobku dvakrát denně protřepáváme. Nakonec tekutinu pečlivě přecedíme a nalijeme do nějaké tmavé láhve. Podává se třikrát denně deset kapek.
Pozor, ve vyšších dávkách rostlina může vyvolat zdravotní potíže. Její užívání bychom vždy měli konzultovat s odborníkem, obzvlášť opatrní by měli být lidé, co užívají nějaké léky a těhotné a kojící maminky. Malým dětem se nepodává.