To, jak spíme, má reálný vliv nejen na kvalitu spánku, ale i na naše zdraví. Věděli to už naši prapředkové, kteří nejvíce doporučovali spaní na levém boku. Neměli to vědecky odůvodněné, jen dlouhodobým pozorováním zjistili, že to prostě takhle funguje. A jaké jsou odborné důvody pro výběr této polohy? Podívejme se na ně a také na pár tipů, jak se naučit spát na levém boku.*
1. první důvod je podle zastánců spaní na levém boku velmi důležitý pro těhotné ženy – tato poloha zlepšuje cirkulaci krve v organismu dítěte.
2. podle odborníků je spaní na levém boku blahodárné i pro naši lymfatickou soustavu. Zlepšuje očišťování organismu od různých škodlivých látek, zlepšuje metabolismus a transport důležitých živin do celého organismu.
3. spaní na levém boku je velmi významné i pro lidi, kteří mají větší problémy s trávením či pálením žáhy. V této poloze výrazně snižujeme riziko zpětného toku žaludečních šťáv do jícnu, které může po delší době vyvolat i závažné zdravotní problémy.
4. celkově zlepšujeme fungování a také odpočinek všech orgánů, které se nachází na levé straně těla.
5. posiluje práci sleziny, která působí jako krevní filtr a má významnou roli při posilování obranyschopnosti organismu.
A jak se pomalu naučit spát na levé straně? Nebude to ze dne na den, ale s trochou trpělivosti by to měl zvládnout každý. Pomoci mohou následující kroky.
1. poté, co se uložíme na levém boku, za záda si umístíme větší polštář, který nám částečně znemožní ve spánku přetočení na záda nebo na pravý bok. Pokud se nechceme přetáčet na břicho, můžeme se z druhé strany fixovat dalším polštářem, ale to je pro většinu lidí dost nepříjemné.
2. někdy pomůže, když si prostě dáme polštář na druhou stranu postele a začneme tak pravidelně spát.
3. můžeme se nechat i od pravého boku „odpuzovat“, stačí, že si na té straně necháme celou noc svítit malou žárovku či zastíněnou lampičku.
* je normální, že se během spánku různě přetáčíme a měníme pozice, podle zastánců teorie levého boku by ale tato poloha měla převažovat po většinu noci.