Červená řepa získává v naší zemi čím dál tím větší popularitu. Během posledních dvaceti let došlo ke změně a z nepříliš oblíbené přílohy podávané většinou jen párkrát do roka jako nakrájená sterilovaná zelenina se z ní stala stálá součást mnoha jídelníčků. A nejde jen o to, že ji lze chutně připravit na desítky či stovky zajímavých způsobů, červená řepa je také velmi zdravá a její pozitivní účinky můžeme ještě posílit, když si připravíme řepný kvas.
Kdybychom měli stručně shrnout působení řepy na lidský organismus, tak je nutno hlavně podtrhnout, že se jedná o velmi kvalitní antioxidant, tudíž pravidelná konzumace může částečně působit i jako prevence proti rakovině. Navíc pomáhá tvorbě červených krvinek, zlepšuje práci ledvin i jater a obecně zlepšuje celkovou obranyschopnost organismu.. Červená řepa je také dobrým zdrojem vlákniny, vitamínů i minerálů a pokud ji zpracujeme jako kvas, tak navíc obsahuje kvalitní probiotika, která zdokonalují práci naší trávicí soustavy a pomáhají při obnově bakteriální mikroflóry během a po antibiotické léčbě. Doporučuje se při detoxikaci organismu.
Řepný kvas je nedílnou součástí ruské, polské a ukrajinské kuchyně. Při vaření se používá hlavně jako okyselovadlo polévek, omáček a zálivek (má specifickou chuť, ale v mnoha případech dokáže velmi dobře nahradit ocet). Můžeme jej také pít samostatně jako příjemně osvěžující a zároveň léčivý nápoj. Příprava je snadná, i když trochu časově náročná – ne na práci, ale na zrání. Vezmeme si kilogram červené řepy, pořádně omyjeme, jemně oloupeme a nakrájíme na tlusté plátky. Oloupeme paličku česneku a každý stroužek rozkrojíme. Převaříme dva litry vody s dvěma lžícemi soli. Do kameninové nádoby nebo v nouzi do větší sklenice ukládáme řepu na střídačku s česnekem, bobkovým listem a novým kořením (obohatit ho lze také koprem, pepřem, koriandrem, fenyklem či tenkými plátky cibule, ale jako základ stačí jen česnek, nové koření a bobkový list). Všechno zalijeme vychlazenou převařenou vodou, pokud plátky vyplavou na povrch, něčím je přitlačíme (pokud jsme už kvas dělali dříve, můžeme ho trochu přilít, aby urychlil proces kvašení). Sklenici zakryjeme gázou a odložíme na nějaké teplejší místo na pět až sedm dní. Hotový kvas přecedíme a rozlijeme do lahví či sklenic, které pak přemístíme do tmy a chladu. Zbylou řepu nemusíme vyhazovat, kvašená je velmi zdravá a můžeme z ní udělat různé chutné saláty. Při detoxikační kúře a pro posílení imunity se doporučuje pít skleničku kvasu z červené řepy denně.
Může se to pít stále a nebo po nějaké době dát pauzu? Děkuji za odpověď.
Jsou lidé, co to pijí podobně jako například kvas chlebový neustále. V takovém případě je ale dobré si pohlídat kvalitní vstupní surovinu, pokud možno ze zahrádky či od bio zemědělců bez hnojiv – řepa průmyslově vyráběná pohlcuje hodně dusičanů, krátkodobě si toho tělo nevšimne, u neustálé konzumace by se to mohlo přeci jen projevit.
Pokud se kvas pije pravidelně denně na detoxkaci organismu je vhodné udělat si vždy cca 3 měsíční přestávku-