Způsobů, jak přirozeným a plně přírodním postupem zvýraznit barvu tmavých nebo světlých vlasů, existuje nepřeberné množství a téměř každý je zná nebo přinejmenším o nich někdy zaslechl. U zrzavých lidí se pro změnu předpokládá, že je zde univerzální henna, která řeší vše a o jiných metodách se téměř vůbec nemluví. A přitom ony existují a finančně jsou mnohem atraktivnější.
1. vezmeme si vrchovatou lžíci skořice a zalijeme ji necelým půl litrem vařící vody. Necháme louhovat, dokud nevychladne. Pak tekutinu přecedíme přes pláténko a po mytí hlavy si ji naneseme na vlasy. Necháme účinkovat, tak dlouho, jak to půjde a potom opláchneme. Pozor, u někoho skořice vyvolává nepříjemnou alergickou reakci – vyzkoušejme si nejdřív menší množství barviva na citlivější části kůže a pozorujme, co to s námi udělá.
2. Skořici lze také smíchat s tekutým medem a vzniklou kašičku nanést jako masku. Vlasy pořádně opláchneme po půl hodině, zrzavá by pak měla získat velmi hezký zlatavý nádech.
3. kdo barví přírodním způsobem vajíčka, ví, že krásnou narezlou barvu dává obyčejná cibule. A stejně to funguje i u vlasů. Stačí, když vezmeme dvě hrsti suchých slupek, zalijeme je litrem vody a necháme patnáct až třicet minut vařit (vše záleží na tom, jak silně chceme zrzavost zesílit – delší var, koncentrovanější dobarvení). Po umytí vlasů je zalijeme přecezeným cibulovým odvarem a nechápe působit. Pokud možno neoplachujeme.
4. k zvýraznění zrzavé barvy se dá použít i měsíček, který navíc prospívá příliš suchým a lámavým vlasům. Vezmeme si půl sklenice sušených kvítků, zalijeme je přibližně půl litrem vody a vaříme kolem dvaceti minut. Po částečném vychladnutí všechno přecedíme, hlavu si umyjeme šamponem a po opláchnutí nalijeme na vlasy ještě teplý měsíčkový odvar. Nejlepší je ho neoplachovat a nechat působit co nejdéle.
5. červenější barvu můžeme získat díky sušeným ibiškovým květům. Začneme si připravovat výše uvedenou měsíčkovou směs, do které ještě přisypeme dvě vrchovaté lžíce ibišku. Dále postupujeme stejně, jak už bylo popsáno.